Najnowsze statystyki systemu Android. Lollipop na 1,6% urządzeń

6

Początek każdego miesiąca zwiastuje nowe dane dotyczące popularności konkretnych wersji systemu Android. Sytuacja z miesiąca na miesiąc się zmienia, ale trend jest przeważnie podobny – starsze wersje tracą, a nowsze idą w górę. W tym miesiącu pierwszy raz do zestawienia zawitał Android Lollipop. To jednak nie powinno nikogo dziwić, bo w ostatnim czasie sporo urządzeń otrzymało do niego aktualizację. 

Liczba urządzeń, które otrzymały już aktualizację do najnowszego Androida stale się powiększa. W ostatnim czasie Lollipop trafił między innymi do LG G3, Samsunga Galaxy S5 (w Polsce było nawet kilka drobnych poprawek Lollipopa), obydwu generacji Motoroli Moto G, większości urządzeń z rodziny Nexus czy smartfonów i tabletów w wersji Google Edition. Widzieliśmy już świeżego Androida na Samsungu Galaxy Note 3 i Galaxy Note 4, ale też sporo producentów jak Sony, HTC czy Huawei zapowiedziało aktualizację dla swoich najważniejszych urządzeń. Widać zatem, że coś się dzieje, więc nic dziwnego, że Lollipop rośnie w siłę.

W najnowszym raporcie Google, Android 5.0 Lollipop jest już na 1,6% wszystkich urządzeń, które mają dostęp do Google Play. Tym samym jest to pierwsze zestawienie, w którym najnowszy Android debiutuje, bo jeszcze miesiąc temu jego udziały nie wynosiły więcej niż 0,1%. A jak wyglądają inne wersje systemu? Tam też się trochę pozmieniało, bo KitKat z 33,1% wskoczył na niemal 40% (dokładnie 39,7%) i szybko zbliża się do Jelly Beana, który nadal prowadzi z udziałem na poziomie 44,5%.

Android w styczniu 2015 / fot. Developer Android
Android w styczniu 2015 / fot. Developer Android

 

Starsze odsłony Androida tracą i być może w ciągu najbliższych miesięcy całkowicie znikną z rankingu. Bardzo możliwe, że taka przyszłość czeka smartfony z Androidem 22 Froyo, który obecnie ma tylko 0,4% udziału. Lepiej wypada Gingerbread i Ice Cream Sandwich, które mają odpowiednio 7,4 i 6,4 punktów procentowych.

Dane zostały zgromadzone na przestrzeni ostatnich siedmiu dni, od 26 stycznia do 2 lutego 2015 roku.

źródło: Developer Android