Pamiętacie jeszcze system operacyjny Ubuntu? Ten, który miał zrewolucjonizować mobilny rynek (i nie tylko) na świecie? Właśnie doszły do nas informację, że dzisiaj został zaprezentowany pierwszy smartfon, który będzie dostępny na rynku z systemem Ubuntu.

Po dość długim oczekiwaniu na system Ubuntu w smartfonach dla zwykłego konsumenta, wreszcie doczekaliśmy się jego debiutu na rynku. Co prawda smartfony z tym systemem są już od dawna, ale nie były fizycznie dostępne, więc przeciętny Kowalski nie mógł go zakupić. Ma się to zmienić już w przyszłym tygodniu. Firma BQ zaprezentowała dzisiaj pierwszy smartfon z systemem Ubuntu – Aquaris E4.5 Ubuntu Edition. Warto tutaj dodać, że Aquaris E4.5 nie jest nowym telefonem tej firmy, ponieważ był on już dostępny na rynku, ale z Androidem KitKat na pokładzie.

Muszę zmartwić tych, którzy liczyli na mocną specyfikację w Aquaris E4.5 Ubuntu Edition. Posiada on 4,5-calowy wyświetlacz w rozdzielczości qHD (960 x 540 pikseli), który wykonany został w technologii IPS. Taka rozdzielczość przy tej wielkości ekranu, daje zagęszczenie pikseli na poziomie 244 ppi. Sercem smartfona jest chipset od MediaTek z procesorem CortexA7 taktowany zegarem 1,3 GHz i wspiera go 1 GB pamięci operacyjnej RAM.  Aquaris E4.5  posiada też 8 GB pamięci wewnętrznej, ale tylko 5,5 GB będą dostępne dla użytkownika. Na szczęście pamięć będzie można rozbudować za pomocą karty microSD do pojemności 32 GB. Jeśli jesteśmy już przy kartach, to warto dodać, że smartfon jest w wersji DualSIM. Za dostarczenie energii odpowiadać będzie bateria o pojemności 2150 mAh. Aquaris E4.5  mierzy 137 x 67 x 9 mm i waży 123 gramów.

Jak sami widzicie, specyfikacja do najlepszych nie należy. Należy jednak wspomnieć, że nie chodzi tutaj o parametry techniczne, ale o sam system. Trzeba pamiętać, że oprogramowanie w dużej mierze różni się od tych dostępnych na rynku systemów operacyjnych. Pracownicy brytyjskiej firmy Canonical pracują nad Ubuntu dla smartfonów już od dawna. Zatem wprowadzenie go ostatecznie na rynek, przez hiszpańskiego partnera jakim jest BQ, jest pewnie dla firmy niemałym sukcesem.

BQ Aquaris E4.5 na początku będzie dostępny tylko na terenie Europy. Sprzedaż online startuje już dzisiaj, a smartfon został wyceniony na 170 euro. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się w jaki sposób i gdzie kupić Aquaris E4.5, to należy obserwować profil @bqreaders i @ubuntu na Twitterze oraz profil Ubuntu na G+ lub Ubuntu na Facebooku. Tam w najbliższym czasie pojawią się najważniejsze informacje.

źródło: Ubuntu przez GSMArena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj