To chyba najlepsza wiadomość dzisiejszego dnia, a przecież dzień dopiero się rozpoczął. Wiele osób czekało, wiele osób narzekało co tak długo, wiele pytało kiedy się pojawi. To wszystko prawda, ale w końcu jest. Android 5.0 Lillipop wkracza do serii Galaxy Note i pierwszym urządzeniem, które go otrzymało jest Galaxy Note 4. Nareszcie!

Lubie takie poranki i powiem Wam, że nie pierwszy raz tak jest, że budząc się i szykując rano otrzymuje powiadomienia o aktualizacji. Nie tylko to systemowe, ale też te od użytkowników, że coś jest na rzeczy. Miałem tak z Note 3, było podobnie z Galaxy S4 mini, a teraz przyszedł czas na Galaxy Note 4. Najśmieszniejsze jest to, że dzisiaj w Warszawie jest specjalne szkolenie z Galaxy Note 4 dla blogerów i dzisiaj też pojawiła się aktualizacja. Przypadek? Tym razem napiszę, że pewnie tak, choć trzeba przyznać, że te dwie rzeczy łączą się idealnie. Ciekawe czy na wspomnianym szkoleniu smartfony będą mieć już Lollipopa?

Polska ponownie jest krajem, gdzie smartfon Samsunga otrzymuje aktualizację jako pierwszy. Świetnie jest pisać o takich rzeczach szczególnie, gdy dotyczą naszego kraju. Tak, Galaxy Note 4 właśnie dzisiaj otrzymał oficjalną aktualizację do Androida 5.0.1 Lollipop. I w sumie w tym zdaniu jest zawarte wszystko co najważniejsze, ale dopisze jeszcze, że aktualizacja dotyczy smartfonów pochodzących z polskiej, oficjalnej dystrybucji, które mają procesor Samsung Exynos (SM-N910C). Wszyscy ci, którzy zakupili smartfon u operatora muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Aktualizacja swoje waży, bo przyjdzie nam pobrać niemal 1 GB danych, więc trzeba przeznaczyć kilkanaście minut na cały proces.

Zastanawiacie się pewnie jakie zmiany wprowadza aktualizacja? Otóż jestem pod pozytywnym wrażeniem, bo jest sporo zmian wizualnych. Nie sądziłem, że jest ich aż tyle, więc nawet nie wiem czy je wszystkie wymienię. Jest zupełnie nowa, przebudowana belka powiadomień, na której wszystkie informacje przedstawione są w dużo czytelniejssy sposób, a sam pasek wysuwa się znacznie szybciej i ma nowe animacje. Ogólnie nowych animacji w systemie jest całe mnóstwo i rzeczywiście nieźle to wygląda i trzeba się przyzwyczaić. Ogólnie po aktualizacji cały interfejs jest bardziej cukierkowy, co ma bezpośredni związek z dostosowaniem nakładki pod Material Design. Jest ok, choć dobranie kolorów w niektórych miejscach nie jest zbyt trafne.

System działa dosyć stabilnie, płynnie i póki co tyle mogę napisać. Bateria też jest zagadką, bo nie można jej sprawdzić po kilku godzinach używania. Postaram się napisać coś więcej za kilka dni jak tylko bardziej przetestuje nowe oprogramowanie. Ciekawostką jest jednak to, że do instalacji jest potrzebne 3GB pamięci RAM, o czym mogliśmy przeczytać w szczegółach aktualizacji. Niestety jest jedną zła wiadomość, bo po aktualizacji pamięć systemu jest mniejsza o około 950 MB.

Macie już Lollipopa na swoim Galaxy Note 4? Jak wrażenia?

Dzięki Michał za info!