Samsung Galaxy Note 3 LTE (SM-N9005) pochodzący z oficjalnej polskiej dystrybucji, otrzymał właśnie aktualizację do Androida 5.0 Lollipop. Jest to kolejny model od Koreańczyków, który w przeciągu tego tygodnia dostał aktualizację do najnowszej wersji systemu Google. Z Lollipopem działa już Galaxy Note 4, jest też dla Galaxy S5 i został nawet zapowiedziany dla Galaxy Note II. Jakie zmiany wprowadza nowe oprogramowanie? Czy warto aktualizować?

Polska jako druga na świecie otrzymuje aktualizację, zaraz po Anglii. Oczywiście informacja o wyczekiwanej aktualizacji pojawiła się dzisiaj rano w serwisie Twitter. Co najciekawsze, to oprogramowanie dla Galaxy Note 3, oznaczone symbolem XEO (oficjalna polska dystrybucja), zostało wydane… 20 stycznia tego roku.

Obecnie aktualizację można pobrać już za pomocą Samsung Kies 3.0 lub też OTA. Wystarczy mieć zainstalowany program na komputerze lub aktywne połączenie Wi-Fi, naładowany do około 50% smartfon oraz całe 3 GB wolnej pamięci na telefonie, aby móc „odświeżyć” swoje urządzenie. Cała paczka waży aż 1249 MB więc pobranie wszystkiego może zająć kilkanaście minut. Z kolei plik OTA waży prawie tyle samo co update dla Galaxy Note 4, czyli około 833 MB. Nie wolno zapominać, że w przypadku SM-N9005 otrzymamy również odświeżoną nakładkę TouchWiz.

Wróćmy jednak do zmian, jakie wprowadza Lollipop. Moim zdaniem Koreańczycy wykonali kawał dobrej roboty przy tym sofcie. Po pierwsze, Samsung Galaxy Note 3 działa od teraz znacznie płynniej – zastosowanie nowego emulatora systemowego ART jest odczuwalne. Warto wspomnieć o odświeżonych aplikacjach systemowych, które zostały zaprojektowane zgodnie z filozofią Material Design. Z tego powodu, TouchWiz jest „płaski” i bardziej cukierkowy. Dopełnieniem całości są nowe animacje (np. podczas restartu telefonu czy przechodzenie pomiędzy aplikacjami), które według mnie wyglądają znakomicie.

Śmiało można napisać, że SM-N9005 otrzymał drugie życie. Niestety nie mogę teraz jeszcze ocenić, jak Android Lollipop wpływa na czas pracy urządzenia. W dodatku otrzymaliśmy kilka nowych aplikacji, znanych dotychczas z Galaxy Note 4, np. rozbudowany S Note.

Poniżej znajdziecie zrzuty ekranu.

Szkoda, że po przeprowadzeniu aktualizacji, pamięć wewnętrzna Samsunga Galaxy Note 3 pomniejszy się o 950 MB. Nowe animacje, zmieniony wygląd aplikacji, płynniejsze działanie – zmian jest mnóstwo. Radzę Wam, jak najszybciej zaktualizować swoje SM-N9005. Według mnie, warto było czekać na nowe oprogramowanie.

Czy jesteście już po aktualizacji? Jak wrażenia z używania Androida Lolipop na waszych urządzeniach?

źródło:Bartek Hadrich (Twiiter), Piotr Szewczyk (Twitter),  własne