Już w ubiegłym roku było wiadomo, że Samsung będzie częściej stawiał na autorskie rozwiązania w swoich urządzeniach. Było tak w przypadku Galaxy Note 4, który pojawił się w dwóch wersjach – z jednostką Snapdragon 805 od Qualcomma i układem Samsung Exynos 5433, gdzie szerzej promowany, ale i też dostępny był ten drugi. Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że Samsung w Galaxy S6 całkowicie zrezygnuje z amerykańskich procesorów na rzecz swoich układów SoC. Wygląda na to, że tak będzie, bo ruszyła masowa produkcja najnowszego Exynosa 7420. 

Ostatnie tygodnie na linii Samsung – Qualcomm nie były obiecujące. Pod koniec stycznia pojawiła się informacja, że duży kontrahent zrezygnował ze współpracy z Qualcommem, i podobno miał nim być Samsung. Spekulowano także o tym, że w tym zabraknie najnowszego flagowca Koreańczyków z procesorem Snapdragon lub jego premiera zostanie mocno przesunięta. Powodów takiego stanu rzeczy pewnie jest kilka, ale często mówiono o przegrzewaniu się układu Snapdragon 810 i wątpliwościach Samsunga w kwestii wykorzystania go w najnowszym smartfonie. Coś musi być na rzeczy i bardzo możliwe, że Galaxy S6 będzie w jednej wersji.

Dzisiaj dowiadujemy się, że układ Exynos 7420 trafia do masowej produkcji. Jednostka ma się czym pochwalić, bo jest pierwszą, która została wykonana w 14 nm procesie technologicznym, więc Samsung ma powody do dumy. A gdzie wykorzystać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie układów scalonych, jak nie w najnowszym flagowcu? Zakładam, że właśnie tak będzie, choć tego dowiemy się dopiero na konferencji Galaxy UNPACKED 2015.

Najważniejsze jest to, że Samsung Exynos 7420 jest układem o 20% wydajniejszym i aż o 35% bardziej energooszczednym niż układ wytworzony w technologii 20 nm. W takim wypadku o przegrzewaniu urządzenia raczej nie ma mowy, przy jednoczesnym wzroście wydajności. Zapowiada się ciekawe.

źródło: Samsung Korea przez PhoneArena