W czasach, gdy jeszcze niektórzy użytkownicy czekają na aktualizację do Lollipopa dla swoich urządzeń, a inni otrzymują dopiero… KitKata, Google poinformowało o udostępnieniu jeszcze nowszej odsłony systemu – Android 5.1 Lollipop. Wersja, która miała swoją cichą premierę nie wprowadza rewolucyjnych zmian i nie jest ich dużo, ale na pewno nowe modyfikacje poprawią komfort obsługi systemu.

Samego Lollipopa można podciągnąć do miana niemałej rewolucji w środowisku systemu Android. Śmiało też można napisać, że to najlepsza wersja mobilnego systemu Google od czasu jego powstania. Nie tylko za sprawą sporych zmian w wyglądzie interfejsu dzięki Material Design, ale też przemian „pod maską” i zastąpieniu przestarzałego Dalvika, nowym środowiskiem uruchomieniowym o nazwie Android Runtime, w skrócie ART. Nie będę zagłębiał się w szczegóły techniczne, więc napiszę tylko, że taka modyfikacja ma na celu zwiększenie szybkości działania nie tylko systemu, ale też zainstalowanych aplikacji. I rzeczywiście tak jest, bo w bezpośredniej konfrontacji, urządzenia z ART charakteryzują się wyższą kulturą pracy, działają dłużej na baterii, a aplikacje uruchamiają się ciut szybciej.

Z założenia Android 5.1 Lollipop powinien być aktualizacją, która wprowadza raczej zmiany kosmetyczne. I tak też jest w rzeczywistości, bo oprócz zniwelowania błędów z wersji 5.0, nowa wersja ma poprawić stabilność i wydajność systemu (to raczej standard), ale też dodaje kilka funkcji. Przede wszystkim jest to wsparcie dla wielu kart SIM w urządzeniach, które posiadają więcej niż jedno gniazdo na kartę operatora. Wydawać by się mogło, że ta opcja powinna być już od dawna, ale dopiero teraz będzie zaszyta na stałe w nakładce systemu. Podczas komunikacji można wybrać kartę, z której chcemy korzystać, a także określić domyślnego operatora np. do wykonywania połączeń.

Android 5.1 Lollipop - tryb wielu kart SIM / fot. Google
Android 5.1 Lollipop – tryb wielu kart SIM / fot. Google

 

W Androidzie 5.1 Lollipop udoskonalono też funkcje bezpieczeństwa, gdzie w przypadku kradzieży lub zagubienia urządzenia, będzie ono nadal zablokowane kontem Google, nawet jeśli zostaną przywrócone ustawienia fabryczne. Opcja ta będzie dostępna dla wszystkich smartfonów z Androidem 5.1 Lollipop. Najnowszy Android ma również fabrycznie dodaną technologię HD Voice, która zapewnia dużo wyższa jakość połączeń głosowych. Niestety będzie działać tylko z wybranymi, kompatybilnymi urządzeniami, które pracują pod kontrolą najnowszego Androida. To jednak nie wszystko, bo w 5.1 użytkownik będzie mógł kontrolować działanie sparowanych urządzeń przez Bluetooth, bezpośrednio z belki szybkich ustawień.

Android 5.1 Lollipop - HD Voice / fot. Google
Android 5.1 Lollipop – HD Voice / fot. Google

 

To są kluczowe nowości w Androidzie 5.1 Lollipop, które według mnie powinny być już dostępne w głównej aktualizacji do Lollipopa. Zdaje się, że Google nie chciał być dłuższy Apple i informacja o nowej wersji ich systemu była związana z konferencją tego drugiego i odpowiedzią na najnowszą wersję iOS’a. Jak zwykle Android 5.1 Lollipop w pierwszej kolejności trafi do Nexusów (na chwilę obecną jest dostępny tylko dla Nexus 5 i tabletów – pierwszej generacji Nexus 7 z Wi-Fi oraz Nexus 10), a dopiero później do pozostałych urządzeń. Nie ma dokładnej informacji kiedy aktualizacja trafi do produktów innych producentów, dlatego też trzeba śledzić na bieżąco wszystkie informacje lub patrzeć na belkę powiadomień.

Obrazy systemu dla Nexusów można znaleźć na tej stronie.

źródło: Google przez TabletyAndroid Police

11 KOMENTARZE

    • mam taki model z lizakiem, nie miałem takiego problemu nawet. Jedynie z zegarkiem i parowaniem z telefonem. Po przywróceniu ustawień fabrycznych działa wszystko, oczywiście kilka błędów jeszcze jest, ale wygląda to coraz lepiej

      • Jakie pojawiły się u Ciebie błędy lub co jest nie dopracowane Twoim zdaniem. Czy lepiej telefon działa niż na 4.4.2?

        • Najważniejszą zmianą jest to że działa płynniej, zjada mniej ramu. A niedopracowania są takie jak to że w moim przypadku nie mogę np. ustawić wibracji w klawiaturze samsungowej, jest tylko dźwięk a wibracja jest na szaro, co jest trochę dziwne. Druga sprawa to jest związana z zegarkiem gear 2 neo, wcześniej jeśli wyszedłem z zasięgu telefonu to się rozłączał a jak wracałem to się łączy automatycznie, a w lolipopie bywa z tym rożnie i muszę łączyć ręcznie, coś bym jeszcze znalazł, ale to na prawdę nie przeszkadza w płynnej pracy na urządzeniu, przynajmniej moim zdaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj