Wiemy ile kosztują najpopularniejsze europejskie smartfony. Polska ma jedne z największych cen w Europie

8

Chyba każdy się ze mną zgodzi, że koszt niektórych smartfonów w dniu premiery w Polsce jest bardzo wysoki, aby nie powiedzieć za wysoki. Jeśli popatrzymy na ceny w innych krajach Unii Europejskiej zobaczymy, że są to spore różnice. Taki fakt zdecydowanie może smucić polskich konsumentów, tym bardziej, że nasze średnie zarobki są zdecydowanie niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów. Porównywarka cen idealo sprawdziła, jakie smartfony są najpopularniejsze wśród mieszkańców Europy i w jakiej cenie można nabyć je w poszczególnych państwach. Badania niestety potwierdzają, że my Polacy musimy płacić ogromne pieniądze za nowy smartfon, a przecież jesteśmy państwem rozwijającym się.

W badaniach uwzględnionych zostało 50 najpopularniejszych smartfonów posiadających oferty na stronach idealo w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Tutaj warto zaznaczyć, że modele niedostępne na każdej ze stron nie zostały uwzględnione oraz wzięto pod uwagę tylko ceny smartfonów poszczególnych modeli z najmniejszą pojemnością pamięci. Spośród wszystkich zebranych informacji  podczas wyboru 50 najpopularniejszych smartfonów firma idealo sprawdziła, ile kosztują one w poszczególnych krajach oraz w którym z nich konsumenci mogą zaoszczędzić najwięcej decydując się na zakupy zagranicą.

Widać już na pierwszy rzut oka, że ceny tych samych modeli w poszczególnych krajach Unii Europejskich znacznie się różnią. Najkorzystniej w badaniu wypadły Włochy, gdzie smartfony są najtańsze (aż 33 najtańsze modele, w tym iPhone 6). Średnia cena 50 najpopularniejszych smartfonów wynosi na Półwyspie Iberyjskim zaledwie 285,98 euro (ok. 1 194,53 zł).

Najwięcej za smartfony muszą płacić mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie 21 modeli smartfonów były najdroższe. Średnia cena najpopularniejszych smartfonów w tym kraju wynosi 1362,07 zł i  jest wyższa o 167,54 zł niż we Włoszech. Drugim krajem, gdzie smartfony są najdroższe jest Polska. Średnia cena za najpopularniejsze modele w naszym kraju wynosi 1321,31 zł. Oznacza to, że Polacy mogą oszczędzić na zakupie nowego telefonu komórkowego w Niemczech, Francji, Hiszpanii lub we Włoszech.

fot. idealo
fot. idealo

 

Dotyczy to w szczególności jednej trzeciej zbadanych smartfonów, które w Polsce oferowane są w najwyższej cenie. Decydując się na zakup nad Wisłą konsumenci oszczędzają natomiast wybierając jeden z zaledwie czterech modeli, wśród których wymienić można Sony Xperia Z3 Compact lub Nokię Lumia 1020. Poniższa tabela pokazuje różnice w kosztach kilku popularnych modeli.

Porównanie cen wybranych smartfonów
Porównanie cen wybranych smartfonów / fot. idealo

 

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce mamy jedne z najwyższych cen w Unii Europejskiej i nie tylko na rynku smartfonów. Jest to zdecydowanie niekorzystne zjawisko dla nas konsumentów jeśli porównamy nasze zarobki, które na tle innych krajów Europy Zachodniej wypadają blado. Może czas, aby zacząć kupować smartfony zagranicą? Z pewnością zaoszczędzimy więcej przy zakupie niektórych modeli.

źródło: idealo przez Komórkomania