Wytrzymałość smartfonów w dzisiejszych czasach pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy, że smartfon spadnie nam dwa lub trzy razy z wysokości jednego metra na twarde podłoże, a już będziemy widzieć wgniecenia czy zarysowania na obudowie. Nie mówię już o uderzeniu w podłoże bezpośrednio wyświetlaczem, bo tutaj wystarczy nawet jeden raz, aby zobaczyć „pajęczynkę”.

Zdarzają się oczywiście wyjątki. Niektórzy producenci pracują nad tym, aby ich smartfony wytrzymały kilkakrotne, niechciane upadki, czy uderzenia o podłożę. Ostatnio taki drop test przeszedł Samsung Galaxy S6 Edge. Muszę się przyznać, że byłem w lekkim szoku ile to urządzenie może wytrzymać. A co jeśli chodzi o wytrzymałość niektórych modeli odnośnie wyginania i nacisku? Samsung Galaxy S6 Edge, HTC One M9 i Apple iPhone 6 Plus właśnie takiemu testowi został poddany. A tak przy okazji, to pamiętacie tak zwaną aferę #BendGate w przypadku iPhone’a 6 Plus? Na pewno. Wtedy za wygięcie odpowiadał człowiek. Teraz wyginać smartfony będą maszyny w warunkach laboratoryjnych. Zobaczymy więc, który z modeli jest najbardziej wytrzymały na wyginanie.

Telefony były testowane dwa razy. Pierwszy test polegał na tym, że stosowano nacisk do czasu wyraźnego wygięcia się urządzeń. Drugi test polegał już na całkowitym złamaniu smartfonów do ich granic możliwości. iPhone 6 Plus jest wstanie wytrzymać 110 lbs, czyli prawie nacisk 50 kg przed zauważalnym zdeformowaniem obudowy. Aby złamać urządzenia od Amerykanów będziemy potrzebowali 179 lbs, czyli jakieś 81 kg nacisku. Galaxy S6 również wytrzymał 50 kilogramów nacisku, ale tutaj w końcowej fazie pękł jeden z boków wyświetlacza. Przypominam, że ekran w S6 chroni Gorilla Glass 4, ale z racji zagiętych boków, ekran jest bardziej podatny na pęknięcia. Na złamanie smartfona od Koreańczyków potrzebne będzie 67 kilogramów nacisku.

Na końcu został nam One M9, który przegrał całe starcie. Smartfon wygiął się już po około 54 kilogramów nacisku. Wygięcie znajduje się dokładnie w miejscu gdzie został przeniesiony przycisk zasilania, czyli na środku prawego boku. Także jeśli jesteście lub będziecie posiadać M9 to uważajcie na te miejsce. Po teście smartfon już nie działał, nie włączał się.

źródło: SquareTrade (YouTube) przez GSMArena