Opaska Jawbone Up3, która jest flagowym gadżetem w firmie Jawbone jeśli chodzi o urządzenia noszone, jeszcze nie trafiła do sklepów. Mimo to nie przeszkodziło to firmie, aby zaprezentować kolejną generację opaski fitness jaką jest Up4. Opaska, która od Up3 różni się tylko jednym szczegółem.

W czwartek firma Jawbone zaprezentowała swój nowy gadżet w dziedzinie urządzeń wearable, we współpracy z American Express. Jawbone Up4 od poprzedniej generacji różni się tylko jedną rzeczą. Opaska Up4 jest pierwszą opaską w portfolio Jawbone, zawierająca chip NFC, który poświęcony będzie płatnością mobilnym. W skrócie mówiąc, przyszli użytkownicy tej inteligentnej opaski będą mogli zapłacić zbliżeniowo tam gdzie są akceptowalne takie płatności. Poza tym Up4 pełni funkcję opaski fitness, czyli za jej pomocą będzie można śledzić wszystkie swoje postępy podczas wysiłku fizycznego. Jedynym, ale istotnym ograniczeniem, jest to, że opaska Up4 działa tylko z kartami płatniczymi firmy American Express.

Opaska Up4 we wnętrzu kryje wiele czujników, w tym trzyosiowy akcelerometr, czujniki temperatury otoczenia i cztery czujniki bioimpedancji znajdujących się wewnątrz opaski do pomiaru tętna. Dzięki temu opaska pokaże ilość zrobionych kroków, przebyty dystans, intensywność treningu, spalone kalorie, a nawet rodzaj snu. Sama opaska ma wytrzymać tydzień i jak powiedział jeden z pracowników Jawbone, smart-opaska ma być idealna do noszenia przez 24 godziny, w przeciwieństwie do inteligentnych zegarków w podobnej cenie.

Jawbone Up4
Jawbone Up4 / fot. TheWallStreetJournal

 

Jawbone Up4 będzie kosztować nieco więcej niż Up3. Dla przypomnienia opaska Up3 została zaprezentowana w listopadzie w ubiegłym roku i pierwotnie miała trafić do sprzedaży w 2014 roku. Tak się nie stało, a oficjalna sprzedaż zaplanowana jest na 20 kwiecień, gdzie koszt wyniesie 180 dolarów. Cena za opaskę fitness Up4 z NFC ustalona została natomiast na 200 dolarów. Najnowszy gadżet od Jawbone w sklepach pojawi się jeszcze tego lata. Smartband Up4 nie jest wodoodporna, ale jest odporna na zachlapania. Opaska sprzedawana będzie w dwóch kolorach – czarnym oraz szarym.

Opaski Up4 od Jawbone w Polsce nie zobaczymy, ale jest to świetna zapowiedź tego co nas czeka w niedalekiej przyszłości. Płacenie w sklepach za pomocą inteligentnych opasek, czy zegarków bez wyciągania smartfona lub karty to świetna sprawa. Już gdzie nie gdzie pojawiły się pierwsze plotki, że liczący się producenci smart-zegarków planują w przyszłych swoich urządzeniach wearable wprowadzić technologię umożliwiającą płatności mobilne. W sumie Apple Watch już taką technologię posiada. Ale ja czekam na sprzęt od innych firm, które skupiają się na systemie Android, a nie iOS.

źródło: Jawbone przez TheWallStreetJournal