Najnowsze tablety Samsunga, czyli modele z linii Galaxy Tab A, charakteryzują się nowym standardem wykonania oraz ekranami o proporcjach 4:3. Dotychczas wielką zagadką pozostawała cena tych urządzeń. Na szczęście już je poznaliśmy, dzięki amerykańskim sklepom internetowym, które rozpoczęły przedsprzedaż. Ile zatem przyjdzie nam zapłacić?

Warto rzucić okiem na specyfikację obu wariantów Galaxy Tab A. Wszystkie posiadają Snapdragona 410 z grafiką Adreno 306, 1,5 GB RAM’u, 16 GB pamięci wbudowanej oraz dwa aparaty – tylny 5 Mpix i przedni 2-megapikselowy. Na ich pokładzie nie zabraknie również Androida 5.0 Lollipop z najnowszą wersją nakładki TouchWiz i w miarę pojemne baterie – Galaxy Tab A 8.0 ma 4200 mAh, a w większym 9,7-calowym tablecie zastosowano 6000 mAh.

Najwięcej zastrzeżeń można mieć do wyświetlacza. Pierwszym zaskoczeniem są bardziej kwadratowe proporcje. Jego przekątna jest zależna od wybranego wariantu, ale niestety w każdym przypadku wyróżnia się skromną rozdzielczością 1024 x 768 pikseli. W 2015 roku jest to wynik koszmarny, więc produkt na pewno będzie pozycjonowany w średniej półce. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłby ekran o proporcjach panoramicznych.

Przejdźmy zatem do cen, bo to jet teraz najważniejsze. Samsung Galaxy A 8.0 Wi-Fi kosztuje 229 dolarów, co oznacza, że w Polsce koszt może wynieść około 1000-1200 złotych. Z kolei Galaxy Tab A 9.7 można kupić w dwóch edycjach – na standardowy model trzeba wydać 299 dolarów (około 1400 złotych), a z S-Penem 349 dolarów. Uważam, że najciekawszą propozycję stanowi tablet z rysikiem, bo jest to funkcjonalne narzędzie do codziennego użytku, robienia notatek czy też rysowania. Chociaż patrząc na obecną sytuację rynkową trudno wróżyć tym urządzeniom wielki sukces. Nie oszukujmy się, przy takiej cenie można oczekiwać czegoś więcej niż rozdzielczość 1024 x 768 pikseli. Wiadomo już, że najmniejsza wersja nie będzie u nas dostępna – mało osób decyduje się na modele z ekranem o takiej przekątnej.

samsung-galaxy-tab-a

Sprzedaż w USA rozpocznie się już 1 maja. Sądzę, że na naszym rynku pojawią się około dwa, trzy tygodnie później. Będziemy musieli sprawdzić, czy Galaxy Tab 4 doczekały się godnych następców.

źródło: Android Community przez GSM Arena