Taka sytuacja nikogo nie powinna zaskakiwać. Coraz więcej urządzeń otrzymuje aktualizację do Lollipopa, więc naturalną koleją rzeczy jest, że więcej urządzeń właśnie z tą wersją systemu loguje się do Google Play. To właśnie na podstawie takich danych Google zbiera statystyki o poszczególnych wersjach swojego systemu. Lollipop choć powoli, ale idzie w górę i to cieszy.

Dokładnie 9,7% urządzeń z Androidem działa pod kontrola Lollipopa, ale patrząc tylko na tę liczbę, nie robi ona jakiegoś dużego wrażenia. To tylko 10% albo aż 10%, zależy od punktu widzenia. Patrząc jednak na to, że w ubiegłym miesiąciu smartfonów i tabletów z najnowszym Androidem było niemal o połowę mniej (5,4%), to już zmienia postać rzeczy. Z każdym miesiącem Lollipop się umacnia i myślę, że na początku czerwca napiszemy, że urządzeń z Lollipopem jest 15-17%.

Lollipop urósł w siłę kosztem KitKata. Ten drugi w porównaniu do poprzedniego zestawienia zmalał o 1,6 punkta procentowego i obecnie jest na niespełna 40% wszystkich urządzeń. Podobnie wypadają wszystkie odsłony Jelly Beana, bo łącznie mają 39,2% udziałów. Zaskakujące jest to, że nadal swoje „trzy grosze” dorzucają starsze dystrybucje jak Ice Cream Sandwich czy Gingerbread – łącznie mają ponad 10%.

źródło: Android przez gsmArena