MediaTek zaprezentował 10-rdzeniowy procesor Helio X20, pierwszy taki układ dla urządzeń mobilnych

2
fot. AnandTech

Myśleliście, że 8-rdzeniowe procesory swoje 5 minut będą miały jeszcze przez długi, długi czas? Nie? To dobrze, bo ja też nie. Mobilny rynek tak prężnie idzie na przód, że jest to naturalna kolej rzeczy, że w krótkim czasie zostanie ogłoszone coś lepszego, bardziej wydajnego. I czy komuś się to podoba, czy nie, my jako końcowi odbiorcy urządzeń nie mamy na to zbyt dużego wpływu. Tak się właśnie dzieje odnośnie mobilnych procesorów, ponieważ firma MediaTek zaprezentowała dzisiaj 10-rdzeniowy procesor dla urządzeń mobilnych. Oczywiście jest to flagowy chipset, nie mogło być inaczej.

Akurat jeśli chodzi o w miarę szybkie prezentowanie nowych układów, gdzie nowy SoC został ulepszony względem starszych procesorów, uważam, że jest to dobre zjawisko. Ogłoszenie lepszego procesora, który w najbliższym czasie znajdzie się pod maską nadchodzących flagowców niesie za sobą niewątpliwie pozytywne aspekty. Będziemy mieli po prostu jeszcze bardziej wydajniejsze smartfony. Ale do rzeczy.

Najnowszy procesor Helio X20 został wyposażony w dwie potężne jednostki Cortex-A72 taktowane 2,5 GHz, następnie w cztery jednostki Cortex-A53 o taktowaniu 2 GHz i w cztery (nieco słabsze) jednostki Cortex-A53 o taktowaniu 1,4 GHz. Tajwańska firma nazywa to rozwiązanie jako „Tri-Cluster”.

 

Procesor Helio X20 zawiera także zintegrowany modem LTE cat. 6, który pozwoli na maksymalne pobieranie z prędkością do 300 Mbps. Procesor będzie wspierany przez grafikę ARM Mali T880MP4 700 MHz. Wadą jest to, że X20 obsługuje tylko pamięć DDR3 RAM, ale jak twierdzi MediaTek ma to być wystarczające. Najnowszy procesor od MediaTek został wykonany w procesie 20 nm. Ponadto, jak przekonywał na swojej konferencji MediaTek, ich SoC będzie jeszcze oszczędniejszy. X20 oferuje 40% lepsze wyniki niż X10, który również został dzisiaj zaprezentowany. A to wszystko za sprawą jednostki Cortex M4 i pamięci SRAM, dzięki którym smartfon będzie mógł wykonywać podstawowe zadania bez włączania trzech klastrów jednocześnie.

fot. AnandTech
fot. AnandTech
fot. AnandTech
fot. AnandTech

 

Przypuszcza się, że pierwsze smartfony wykorzystujące architekturę MediaTek Helio X20 pojawią się pod koniec tego roku na święta, a najbardziej prawdopodobne wydaje się być pierwszy kwartał 2016 roku. Ogłoszenie i zaprezentowanie 10-rdzeniowych procesorów na pewno wpłynie na ruch konkurencji w tym temacie. W sieci niedawno pojawiła się informacja, że firma Qualcomm też pracuje nad takim układem. Ciekaw jestem co na to Samsung?

Jeśli kogoś interesują cyferki i to jak Helio X20 prezentuje się na tle X10 i konkurencji, to na dole macie szczegółowe porównanie.

fot. AnandTech
fot. AnandTech

źródło: AnandTech przez PhoneArena