Firma Sharp w ostatnim czasie zasłynęła z tego, że prezentuje smartfony z bardzo cienkimi ramkami. Warto tutaj wspomnieć o Sharp Aquos Mini, który jest świetnym smartfonem, ale niestety dostępny tylko na rodzimym rynku producenta. Dzisiaj do grona urządzeń z cienkimi ramkami należy dopisać tabletofon Aquos ZETA SH-03G oraz tablet Sharp Aquos Pad SH-05G.

Nowe urządzenia mobilne od japońskiego producenta wyróżniają się wyglądem na tle innych tego typu sprzętów. Jest to od razu widoczne, gdy spojrzymy na front Aquos ZETA SH-03G i Aquos Pad SH-05G. A to za sprawą bardzo cienkich ramek okalających wyświetlacz w wysokiej rozdzielczości. Mnie osobiście oba urządzenia przypadły do gusty zarówno pod względem designu, jak i specyfikacji. A jak już odniosłem się do spraw czysto technicznych, to przejdźmy do ich omówienia.

Zacznijmy od tabletu Aquos Pad SH-05G. Został on wyposażony w 7-calowy wyświetlacz IGZO w rozdzielczości Full HD (1920 x 1200 pikseli). Za sprawą właśnie bardzo cienkich ramek, tablet ten jest jednym z najbardziej kompaktowych 7-calowych tabletów z Androidem (174 x 105 x 8,0 mm) i jednym z najlżejszych tabletów (210 g) obecnie dostępnych na rynku. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o komfort użytkowania, Sharp zrobił dobrą robotę. Ale to jeszcze nie wszystko, czym zaskoczyli nas Japończycy.

Sharp Aquos Pad SH-05G
Sharp Aquos Pad SH-05G / fot. Sharp

 

Na oddzielny akapit zasługuje sam układ jaki znajdziemy w Aquos Pad SH-05G. Jest nim 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 810, który posiada 4-rdzenie CortexA57 2 GHz i 4-rdzenie CortexA53 1,5 GHz. Tym samym tablet Sharpa jest drugim na świecie, który zawiera taką jednostkę. Na wydajność pewnie narzekać nie będziemy.

Pozostała specyfikacja obejmuje 2 GB RAM, 16 GB flash, slot na karty pamięci do 32 GB, główny aparat fotograficzny 8 Mpix, przedni aparat 2,1 Mpix, baterię 3900 mAh oraz Android 5.0 Lollipop.

Tablet w Japonii pojawić się ma w połowie lipca za sprawą lokalnego przewoźnika DoCoMo. W najbliższym czasie Sharp ma też podać informacje o cenach. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie on dostępny w innych krajach.

Drugą nowością jest tabletofon Aquos Zeta SH-03G z 5,5-calowym ekranem w rozdzielczości Full HD wykonany w technologii IGZO, który charakteryzuje się między innymi energooszczędnością, precyzyjnym dotykiem i jaśniejszym ekranem niż panele LCD. Tablet otrzymał też baterię 3000 mAh, która wraz z ekranem IGZO powinna spokojnie wytrzymać 2 dni pracy.

Sharp Aquos ZETA SH 03G
Sharp Aquos ZETA SH 03G / fot. Sharp

 

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 810, wspierany przez 3 GB RAM. Dodatkowo w Aquos Zeta SH-03G znajdziemy 32 GB pamięci flash, 13 Mpix aparat z optyczną stabilizacją obrazu z przysłoną f/1.9 (o którym szczegółowo zaraz), skaner odcisków palców umieszczony z tyłu obudowy pod aparatem oraz przezroczysty pasek LED umieszczony na metalowej ramce do wyświetlania powiadomień w różnych kolorach.

Przezroczysty pasek LED w Aquos ZETA SH-03G
Przezroczysty pasek LED w Aquos ZETA SH-03G / fot. Sharp

Nowy smartfon od Sharpa może pochwalić się świetnym aparatem do robienia filmów w zwolnionym tempie. Dzięki niemu nakręcimy filmy o rozdzielczości 480p i 210fps, które są następnie przetwarzane do 2100 fpsów, a typowy film w 30 klatkach na sekundę zwolnimy 70-krotnie. Tabletofon pracuje w oparciu o Androida 5.0 Lollipop. Warto dodać, że jest on też wodoodporny. Na dole możecie zobaczyć, jak Aquos ZETA SH-03G prezentuje się na filmie.

Nie wiadomo, czy smartfon wyjdzie po za Japonię, ale są duże szanse, że tak się stanie. Podobnie jak miało to miejsce z modelem Aquos Crystal.

źródło: ITMedia, DoCoMo przez PhoneArena (1), (2)