Konferencja Google I/O 2015 jest dorocznym świętem deweloperów oraz fanów usług Google. Można takie wnioski wyciągnąć już po samej publiczności. Wśród widowni nie trudno dostrzec topowe smartfony, smartwatche no i jak to bywa na I/O, także Macbooki, już w pierwszych rzędach publiczności. To tutaj poznajemy najważniejsze nowości Google na najbliższy rok. Tegoroczną edycje zdominowały nowości związane z systemem Android.

Dominacja tematyki Androida pokazuje nam jak zmieniły się trendy i sposób korzystania z technologii. Z najpopularniejszych usług Google takich jak na przykład Gmail korzysta prawie miliard użytkowników. W zeszłym roku 8 na 10 telefonów pracowało pod kontrolą systemu Android. Chromecast, który służy do transmisji zasobów Androida na telewizor sprzedał się w 17 milionach egzemplarzach. Liczby te robią wrażenie i nie ma co się z tego powodu dziwić. Oto lista najważniejszych tematów poruszona w ponad dwugodzinnej prezentacji.

Android M Developer Preview

Podobnie jak w ubiegłym roku Google przedstawiło nową wersje Androida Developer Preview pod tajemniczą literą M. Potwierdziły się plotki o wprowadzeniu funkcji app permissions – od teraz użytkownik będzie nadawał uprawnienia aplikacji dopiero podczas pierwszego użycia danej funkcji. Poprzedni model przyznawania uprawnień z momencie instalacji nie był doskonały. Wiele osób nie zwracało na to uwagę. Dochodziło przez to do absurdalnych sytuacji kiedy to aplikacja zamieniająca diodę LED w latarkę wymagała do pracy dostępu do listy kontaktów.

Google I/O 2015
źródło: Google I/O 2015

 

Android M dodaje brakujące funkcje w Lollipop. Nowy Android wspiera czytnik linii papilarnych. Od teraz cały proces będzie ustandaryzowany. Odczyt linii papilarnych będzie mógł być wykorzystywany do płatności poprzez Android Pay, odblokowania urządzenia oraz autoryzacji w niezależnych aplikacjach. Google ze swoim system nadąża ze zmieniającymi się trendami – Android M otrzymuje wsparcie dla dwustronnego złącza USB-C. Szybkie ładowanie urządzeń ma się stać standardem. Urządzenie będzie mogło też pełnić funkcję powerbanku. Swoją drogą, ciekawe jak będzie prezentować się kolejny Nexus wykorzystujący w pełni możliwości nowego systemu. Nie zabrakło również licznych poprawek i usprawnień w działaniu. W nowej wersji wprowadzono technologię Doze, która ma odpowiadać za wydłużenie czasu pracy urządzenia na baterii. Według zapewnień Google Nexus 9 ma działać 2 razy dłużej w stanie czuwania z technologią Doze. System graficznie inspirowany jest, już dobrze przyjętym wyglądem Material Design.

Android Wear

Jak wiadomo platforma Wear jest cały czas mocno rozwijana. W najnowszym wydaniu została dodana obsługa gestów. Aplikacje Android Wear mogą działać niezależenie od telefonu, przykładowo mogą wykorzystywać mikrofon zainstalowany w smartwatchu. Ekran zegarka nie będzie się wygaszać całkowicie, lecz zmieniał na wyświetlacz czarno-biały na przykład podczas korzystania z nawigacji. Pozwoli to na znaczącą oszczędność baterii, która jak wiadomo w każdym mobilnym urządzeniu jest za mała. Jednocześnie Google pochwaliło się ponad 4000 aplikacji dostosowanymi pod zegarki Android Wear.

Internet of Things

Google zabiera się za inteligentny dom! Gigant zaprezentował działanie nowej platformy o nazwie Brillo. Jest to oprogramowanie będące podstawową warstwą systemu operacyjnego Android i ma zapewnić komunikację z inteligentnymi urządzeniami. Jest to okrojony system, o bardzo małych wymaganiach sprzętowych, lecz dostosowany do potrzeb. Nikt przecież nie będzie potrzebować dużej mocy obliczeniowej do sterowania np. oświetleniem. Platforma będzie dostępna w III kwartale 2015 roku. Pod koniec roku możemy się spodziewać platformy Weave – jest to język komunikacyjny urządzeń IoT. Pozwoli na współgranie wielu inteligentnych, zależnych od siebie urządzeń. Granicami technologii będzie wyobraźnia deweloperów.

Google Now

Inteligentny asystent Google stawał się z czasem coraz bardziej rozbudowaną usługą. Dla wszystkich sceptyków uważających, że przydatność Now została już w pełni wykorzystana mamy złe wiadomości. Gigant z Redmont zaprezentował Now on Tap. Odpowiedzi asystenta będą kontekstowo zależne od aktualnej otwartej aplikacji. Tłumacząc z polskiego na nasze: podczas słuchania muzyki w np. Spotify, Google Now na pytanie o autora utworu zinterpretuje aktualnie odtwarzany utwór. Nowość została bardzo ciepło przyjęta w mediach społecznościowych.

Google Photos

Rozpad usługi przechowywania zdjęć od portalu społecznościowego Google+ był zapowiadany już od dłuższego czasu. Nowa usługa jest dostępna od dzisiaj. Od teraz Google Photos pozwala na nielimitowane przechowywanie zdjęć w pełnym rozmiarze za darmo. Zdjęcia w rozdzielczości do 16MP oraz filmy w jakości 1080p nie będą sprawiały problemów. Pojawiły się ułatwienia w porządkowaniu i zarządzaniu zdjęciami które najbardziej spodobają się obecnym użytkowników. Wszystko zostało jeszcze bardziej uproszczone i dopracowane. Aplikacja stała się niezależna od Google+, więc należy ją pobrać osobno ze sklepu Google Play

Źródło: Google
Źródło: Google

i wiele innych

Pojawiła się masa mniejszych nowości. Inbox by Gmail wyszedł z wersji beta i staje się dostępny dla wszystkich, bez zaproszenia. Google zaprezentowało druga wersję okularów VR Cardboard. Okulary nadal pozostają wykonane z tektury. Pozwoliło to pierwszej generacji urządzenia na upowszechnienie się gadżetu ze względu na bardzo niską cenę. Największym minusem poprzedniej generacji były wymiary, które nie pozwalały na korzystanie z dużych telefonów. Drugą generacje okularów możemy użytkować z telefonami których przekątna ekranu wynosi do 6 cali.

Konferencja Google I/O 2015 potrwa do 29 maja. Opisane nowości pochodzą tylko z głównej prelekcji. Gigant w kolejnych wykłada pochwali sie masą innych nowości. W opisanym materiale skupiłem się tylko na najważniejszych zmianach. Chętnych do obejrzenia pozostałych wykładów online zapraszam na stronę Google I/O 2015.

źródło: Google Developers

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj