Jaki dysk macie teraz w swoich komputerach? Zapewne jeśli jest to laptop to strzelam, że od 500 do 1000 GB. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę komputer stacjonarny to pewnie trochę więcej. Ja sam w swoim blaszaku mam ponad 4 TB na dane, co nie jest raczej regułą. Jak to się mówi, gigabajtów nigdy za wiele. Kiedyś cieszyliśmy się z komputera z 40-gigabajtowym dyskiem, a teraz dla niektórych terabajt to za mało. A co powiecie na 10 TB w jednej obudowie?

Wszystkie media obiegła informacja o najnowszym dysku twardym od HGST. Firma należąca do koncernu Western Digital pokazała pierwszy na świecie dysk twardy do profesjonalnych zastosowań, którego pojemność wynosi aż 10 TB. Pozwoli to pomieścić około półtora miliona plików muzycznych, przeszło 2 milionów zdjęć czy 2500 filmów w jakości HD (przy założeniu, że pojedyncze pliki ważą średnio około 7 MB dla mp3, 5 MB dla zdjęcia i 4 GB dla filmu).

Biorąc pod uwagę wygląd dysku jest to konstrukcja talerzowa, która mieści się w 3,5-calowej obudowie. Najnowszy nośnik od HGST został wyposażony w aż 7 talerzy, które kręcą się ze stanardową prędkością 7200 obrotów na minutę. Firma po raz kolejny wykorzystała technologię SMR i HelioSeal, wypełniając przestrzeń helem, co ma zapewnić niezawodność i zwiększyć wydajność o około 25%. Ultrastar Archive Ha10 wspiera interfejs Serial ATA 6 Gb/s i SAS 6Gb/s, ale z danych producenta wynika, że nie zachwyca prędkościami odczytu i zapisu. Jest w stanie osiągnąć około 157 MB/s podczas odczytu danych i niecałe 70 MB/s przy ich zapisie. Ma to być jednak ogromna przestrzeń służąca jako ogromny magazyn danych, więc można stwierdzić, że prędkości schodzą niejako na drugi plan. Nie można tego oczywiście porównać do dysków SSD, które osiągają zawrotne prędkości, bo w końcu to inna technologia.

HGST o pojemności 10 TB / fot. HGST
HGST o pojemności 10 TB / fot. HGST

 

10-terabjatowy dysk Ultrastar Archive Ha10 nie jest dla każdego. Nie trafi do normalnej sprzedaży i będzie do kupienia tylko na specjalne zamówienie. Zapewne zdecydują się na niego korporacje czy firmy hostingowe. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję, ale cena nośnika nie jest jeszcze znana.

źródło: KitGuru przez Komputer Świat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj