Jak wiecie, jakiś czas temu odbyła się konferencja Apple podczas tegorocznych targów WWDC. Moment prezentacji iOS 9 według mnie był największym i najważniejszym punktem całego wydarzenia. Zaprezentowano wiele nowości. W dalszej części tekstu przedstawię wam zmiany, które wprowadzono w nowej odsłonie systemu od Apple. Jest ich całkiem sporo, ale jedne są naprawdę ciekawe, a reszta to „doganianie konkurencji”.

Według mnie najważniejszą nową funkcją jest możliwość pracy na dwóch oknach. Funkcja jest dostępna tylko na iPadzie Air 2 i nosi nazwę Side Over. Na razie niewiele aplikacji ją wspiera, ale dobrze byłoby, gdyby Apple dodało obsługę tej funkcji także na iPadzie mini 2 i mini 3 oraz iPadzie Air 1 generacji. Kolejną nowością jest możliwość oglądania filmów w mniejszym oknie. I uwaga, tutaj znowu ograniczenie jest do najnowszego iPada Air. Funkcja pozwala nam przykładowo na podgląd pliku wideo czy wiadomość z face time w mniejszym oknie, podczas chociażby przeglądania Internetu. Fukncja ta nosi nazwę Picture in Picture.

iPad Air 2 - Picture in Picture / fot. Apple
iPad Air 2 – Picture in Picture / fot. Apple

 

Podczas konferencji była mowa też o Apple News. Aplikacja działa podobnie jak Feedly czy Flipboard znany z urządzeń Galaxy i zastąpi Newsstand. Usługa zapewni bardziej przejrzysty dostęp do newsów, ale niestety nie będzie dostępna w Polsce. Na chwilę obecną mogą z niej korzystać tylko użytkownicy z USA, Wielkiej Brytanii i Australii. Została również odświeżona aplikacja „Notatki” i lekko upodobniona do Evernote. No cóż, Evernote może czuć się zagrożony, bo jeżeli Apple naprawdę ulepszy aplikację do notatek, to nie zawaham się porzucić Evernote’a. Nowe notatki zapewnią pełną synchronizację między iPadem, iPhonem oraz komputerami Mac poprzez iCloud.

iPhone 6 i iPad Air 2 / fot. Apple
iPhone 6 i iPad Air 2 / fot. Apple

 

Kolejną metamorfozę przeszły Mapy. Zostały do nich dodane takie funkcje jak informacje o natężeniu ruchu czy funkcja „W pobliżu”. W gwoli przypomnienia funkcja „W pobliżu” na Windows Phone dostępna jest już od pierwszych wersji tego systemu. Widać, że Apple stara się doścignąć konkurencje w „nowościach”, ale robi to zbyt wolno. Dodatkowo aplikacja Passbook została zamieniona na Wallet i współpracuje teraz z większą liczbą kart kredytowych. Co więcej, pojawiły się informacje, że Apple Pay będzie w końcu dostępne w Europie, ale jak to w przypadku Apple bywa, nie obyło się bez pewnym ograniczeń. Apple Pay na wstępie pojawi się tylko w Wielkiej Brytanii w lipcu tego roku i niestety na chwilę obecną nie zapowiada się, by ta usługa trafiła do Polski. Miejmy jednak nadzieję, że Apple podejmie wszelkie kroki, by wprowadzić własne płatności mobilne w szerszej grupie krajów.

Apple Pay na iPhone 6 / fot. Apple
Apple Pay na iPhone 6 / fot. Apple

 

Apple nie zapomniało również o Siri. Od teraz asystent głosowy Apple’a potrafi rozpoznawać i wykonywać bardziej złożone polecenia jak chociażby – Gdy przyjdę do domu przypomnij mi, żebym zadzwonił do mamy, ale będziemy także w stanie wydawać takie komendy jak – Pokaż mi wszystkie zdjęcia z balu w marcu tego roku. Siri jest teraz jeszcze bardziej zintegrowane ze Spotilight.  Został dodany osobny ekran, który uruchamiamy poprzez przesunięcie palcem w prawo na pierwszym ekranie. Na poniższym obrazku możemy zobaczyć jak wygląda dodatkowy ekran. Ma on możliwości podobne do Spotilight. Niestety na konferencji nie było mowy o obsłudze języka polskiego przez Siri, ale przypuszczam, że obsługa języka polskiego zostanie dodana w dniu polskiej premiery Apple Watch. Nie jest to informacja sprawdzona i są to tylko moje przypuszczenia, ale pewnie nie tylko ja tak bym chciał.

Siri na iPhone 6 / fot. Apple
Siri na iPhone 6 / fot. Apple

 

Wraz z instalacją iOS 9 powinna nastąpić poprawa wydajności baterii w iPhone. Według Apple, nasz iPhone będzie pracował aż o godzinę dłużej niż obecnie. Gigant  z Cupertino nie zapomniał również o klawiaturze, która została lekko zmodernizowana. Na iPadzie nad klawiszami QuickType pojawią się skróty do kopiowania, wklejania oraz wycinania tekstu (jeżeli dana aplikacja to wspiera). Drugą ważną zmianą w klawiaturze jest obsługa nowego gestu. Poprzez przesuwanie dwóch palców po klawiaturze będziemy mogli przesuwać kursor w lewo lub w prawo. Ostatnią ważniejszą nowością jest wprowadzenie trybu oszczędzania energii, który przyda się szczególnie użytkownikom Apple Watch. Po uruchomieniu tego trybu będziemy mogli używać naszego iUrządzenia przez 3 godziny dłużej.

Finalna wersja iOS 9 będzie dostępna na jesieni dla wszystkich urządzeń obsługujących iOS 8, więc iPhone 4S czy iPad mini 1 generacji również załapią się na aktualizację. Publiczne beta-testy odbędą się w lipcu. Czy jesteście zainteresowani najnowszym iOS? Czy według was Apple dobrze zrobił prezentując te nowości? Co jeszcze byście zmienili w systemie Apple’a?

źródło: Apple
źródło grafiki: StockSnap