Z pewnością większość z Was była zniesmaczona cenami usług telekomunikacyjnych poza granicami naszego kraju. Skutecznie odstaszały od aktywnego korzystania z telefonu za granicą poprzez wysoki rachunek od operatora. A o Internecie można po prostu zapomnieć. Na całe szczęście już wkrótce wszystko się zmieni.

W czasach gdy większość operatorów działa jednocześnie w wielu krajach europejskich i wykorzystuje własną infrastrukturę, wielokrotnie wyższe stawki poza granicami kraju nie mają żadnego logicznego wytłumaczenia. Od pewnego czasu stawki za usługi w roamingu systematycznie się obniżają. Od pierwszego lipca operatorzy nie mogą pobierać wyższych opłat niż 95 gorszy za minutę połączenia wychodzącego (25 gorszy za minutę połączenia przychodzącego), 30 groszy za SMS oraz odpowiednio złotówkę za 1MB transmisji danych i MMS.

15 czerwca 2017 zostanie ostatecznie zlikwidowany roaming na terenie Unii Europejskiej.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących poza granicami kraju – nawet sporadycznie. Paradoksalnie może dojść do sytuacji kiedy to likwidacja roamingu zwiększy dochody operatorów. Statycznie użytkownicy korzystają coraz aktywniej usług telekomunikacyjnych, w szczególności z internetu. Swoboda z jaką abonamenci będą mogli korzystać z sieci powinna znacznie z większych przychody telekomów.

Niewiadomą jest jeszcze sposób zabezpieczenia się operatorów przed nieuczciwym klientami kupującymi startery w krajach z najniższymi stawkami. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że polskie stawki są i tak jednymi z najniższych w Europie – w przeliczeniu, bez porównania zarobków.

źródło zdjęcia: StockSnap.io
źródło: Komisja Europejska przez Tabletowo