Linia Android One została stworzona przez Google i kilku producentów z Indii z myślą o ubogich rynkach, na których sprzedaje się bardzo dużo budżetowców. Niestety w praktyce te low-endowe urządzenia nie okazały się wielkim sukcesem. Wystarczy wspomnieć, że nawet Samsung Z1 był chętniej wybierany, a przypomnijmy, że działa w oparciu o Tizena, który jest prawdziwym debiutantem. Mimo tego, firma z Mountain View już szykuje drugą generację swoich „tanich Nexusów”.

W bazie GFXBench pojawił się nowy model, a chodzi dokładnie o Lava Iris X5 4G, który ma być pierwszym przedstawicielem nowych Android One. Całkiem przyzwoicie prezentuje się jego specyfikacja. Ekran ma mieć przekątną 4,6 cala i rozdzielczość HD, za co należy się pochwała producentowi – konkurencja chętniej stawia na WVGA czy qHD.

Jak przystało na przystępny cenowo smartfon, moc obliczeniową dostarczy Mediatek MT6735 z czterema rdzeniami o taktowaniu 1,3 GHz, uzupełnione o grafikę ARM Mali T720. Na pokładzie nie zabrakło także miejsca dla 2 GB RAM i 16 GB pamięci wbudowanej. Warto wspomnieć o obecności dwóch porządnych aparatów – tylny ma mieć rozdzielczość 12 Mpix, a przedni 8 Mpix. Wszystkim będzie zarządzał Android 5.1 Lollipop.

Jeżeli rzeczywiście tak będzie wyglądała specyfikacja nowej generacji Android One, to szykują się bardzo dobre smartfony ze wsparciem od Google. Chociaż nie można ukryć, że wszystko będzie zależeć od ceny. Mam nadzieję, że tym razem firmy mądrzej wycenią swoje produkty i nie będą miały zamiaru konkurować z np. Xiaomi.

źródło: GFXBench przez GSM Arena