Raptem kilkanaście godzin temu do sieci trafiły zdjęcia prasowe nowych tabletów Samsunga, a teraz można uznać je już za oficjalne. Bez rozgłosu, bez dużego wydarzenia i zupełnie inaczej jak w ubiegłym roku podczas premiery pierwszej generacji Galaxy Tab S w Nowym Yorku. Tym razem skromnie za sprawą informacji prasowej, Samsung pokazał dwa tablety, które są bezpośrednimi następcami pierwszych Tab’ów S. Poznajcie Galaxy Tab S2 8.0 i Galaxy Tab S2 9.7.

Samsung w tym roku poszedł nieco inną drogą. W sumie to zastanawiam się, czy w tym przypadku można mówić o flagowych tabletach Samsunga. Podobnie jak przy okazji Galaxy Tab A, w nowych Tab’ach zrezygnowano z panoramicznych proporcji na rzecz ekranu 4:3, co ma sprawić, że pochłanianie treści multimedialnych będzie jeszcze bardziej efektywne. Zgodnie ze spekulacjami i licznymi przeciekami, tablety Galaxy Tab S2 trafiają do nas w dwóch rozmiarach, z 8-calowym ekranem i nieco większym, bo 9,7-calowym. Obydwa mogą pochwalić się świetną matrycą Super AMOLED o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Z racji różnej przekątnej ekranu, zagęszczenie pikseli będzie lepsze w 8-calowym wariancie, bo wyniesie 320 ppi.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 / fot. Samsung
Samsung Galaxy Tab S2 9.7 / fot. Samsung

 

Galaxy Tab S2 mają nowoczesny wygląd, choć nie zostały w całości wykonane z aluminium. Metalowa jest tylko ramka, swoją drogą podobna trochę do tej w smartfonach Galaxy A, a tylna obudowa to już tworzywo sztuczne. Niesamowite wrażenie robi grubość nowych urządzeń, bo w obydwu przypadkach obudowa ma zaledwie 5,6 mm, co sprawia, że są to najsmuklejsze tablety w całym portfolio Samsunga. Na obudowie można się doszukać charaketrystycznych, okrągłych zaczepów do dedykowanych etui, głośników stereo na dolnej krawędzi czy przycisków funkcyjnych pod ekranem. Mimo zastosowania lepszych materiałów, waga Galaxy Tab S2 8.0 wynosi raptem 265 gramów (Wi-Fi), a Galaxy Tab S2 9.7 waży 389 gramów. Smukła obudowa sprawiła, że baterie w nowych Tab’ach raczej nie zachwycają. Ten mniejszy ma 4000 mAh, a wersja 9,7-calowa 5870 mAh. Mogło być lepiej.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 / fot. Samsung
Samsung Galaxy Tab S2 9.7 / fot. Samsung

 

Sercem obu nowych tabletów jest układ (zapewne Exynos) składający się z czterech rdzeni 1,9 GHz i czterech nieco słabszych o taktowaniu 1,4 GHz. Podobnie jak w prekursorach, druga generacja posiada 3 GB pamięci RAM, więc jak na topowy tablet przystało. Na dane mamy 32 lub 64 GB pamięci wewnątrz urządzenia, ale wbrew temu co widzieliśmy w Galaxy S6, jest też slot na kartę microSD do 128 GB. Tablety Galaxy Tab S 2 pracują pod kontrolą systemu Android 5.0 Lollipop z nakładką, która faktycznie jest bardzo zbliżona do tej z flagowych smartfonów, ale na pewno dostosowana pod „tabletowe” ekrany. Jest też LTE, dwuzakresowe Wi-Fi w standardzie ac, GPS i Bluetooth 4.1 LE, a zdjęcia będzie można wykonać za pomocą 8-megapikselowego aparatu z auto-focusem, ale bez diody LED.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 / fot. Samsung
Samsung Galaxy Tab S2 9.7 / fot. Samsung

 

Drug generacja tabletów Galaxy Tab S ma pojawić się w sprzedaży już w przyszłym miesiącu i na pewno będzie można je zobaczyć na zbliżających się targach IFA 2015 w Berlinie. Ceny nie są jeszcze jednoznaczne, dlatego trzeba poczekać na bardziej potwierdzone informacje. Jak widać na załączonych obrazkach, tablety będą dostępne w dwóch kolorach – białym i czarnym.

źródło: Samsung Mobile Press