Czekacie na kolejny tablet z serii Galaxy Note? No to muszę Was zmartwić, bo jeszcze trochę trzeba się wstrzymać. Wygląda na to, że następcy 10,1-calowego Galaxy Note z 2014 roku prędko nie ujrzymy, choć mam skrytą nadzieję, że stanie się to na zbliżających się targach IFA w Berlinie. Takie mam przeczucie. Póki co jednak musi nam wystarczyć inny tablet, którym Samsung niejako wyłamuje się z obranej przez siebie drogi.

Parę dni temu poznaliśmy drugą generację Galaxy Tab S, a teraz do grona tabletów dołącza Samsung Galaxy Tab A Plus. Tym razem „Plus” w nazwie świadczy o delikatnie lepszej specyfikacji, ale głównie tyczy się tego, że tablet został wyposażony w rysik S Pen, który do tej pory był domeną serii Galaxy Note. Tym samym, Galaxy Tab A Plus otworzył furtkę dla budżetowych tabletów, które będą mogły wykorzystywać dobordziejstwo cyfrowego pióra, stając się jednocześnie najtańszym urządzeniem z S Pen. Bo niewątpliwie tak będzie patrząc na specyfikację i cenę Galaxy Tab A bez rysika, którego można kupić już poniżej tysiąca złotych.

Samsung Galaxy Tab A z rysikiem S Pen / fot. Samsung
Samsung Galaxy Tab A z rysikiem S Pen / fot. Samsung

Ja jednak mam mieszane uczucia, bo Samsung zmienia to, do czego przyzwiczaił nas przez ostatnie lata. Rysik S Pen zadebiutował w 2011 roku razem z pierwszym tabletofonem Galaxy Note i od zawsze był utożsamiany z tymi najlepszymi, najbardziej funkcjonalnymi urządzeniami w porfolio Samsunga. A teraz nagła zmiana i rysik wędruje do sporo tańszego tabletu, który może się powstydzić (tak, dobrze przeczytaliście) specyfikacją sprzed kilku lat.

Samsung Galaxy Tab A z rysikiem S Pen / fot. Samsung
Samsung Galaxy Tab A z rysikiem S Pen / fot. Samsung

W porównaniu do zwykłej odsłony Galaxy Tab A, ta z rysikiem będzie miała 2 GB pamięci RAM i układ Ziilabs ZMS-08 z czteordzeniowym procesorem 1,5 GHz, o którym szczerze, pierwszy raz słyszę. Ekran jest w proporcjach 4:3, ma 9,7-calową przekątną i wyświetla obraz w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, więc identycznie jak Tab A. Czy budżetowiec z takimi parametrami, który głównie ma służyć do przeglądania Internetu i odczytywania maili poradzi sobie z pracą wielozadaniową, tworzeniem rozbudowanych notatek czy obróbką zdjęć, co taki Galaxy Note 3 czy Note 4 robi bez najmiejszego zająknięcia? Ja mam wątpliwości, chyba, że oprogramowanie będzie w jakimś stopniu okrojone, co znowu mija się z celem i rysikiem S Pen co najwyżej będzie można zamieszczać herbatę.

Samsung Galaxy Tab A Plus / fot. Samsung
Samsung Galaxy Tab A Plus / fot. Samsung

Galaxy Tab A oznacozny jako SM-P550 ma obudowę o grubości 7,5 mm, pod którą znalazło się miejsce dla baterii o pojemności 6000 mAh. Wszystko uzupełnia jeszcze 5-megapikselowy aparat z tyłu, 2 Mpix z przodu i Android w wersji Lollipop. Oficjalna cena nie jest jeszcze znana, ale spekuluje się, że będzie to około 330 euro, co z kolei jest równowartością niecałych 1400 złotych.

źrodło: Samsung