Amazon.com to największy na świecie sklep internetowy, w którym można kupić dosłownie wszystko. Jako, że to portal technologiczny musimy się powstrzymać przed pokusą zamówienia dobrego wina i przejść bezpośrednio do części sklepu zajmującej się sprzedażą aplikacji mobilnych. Jest to Amazon Appstore, który wyróżnia się na tle konkurencji udostępnianiem codziennie jednej aplikacji za darmo, a czasami nawet większej ich ilości. W tym Galaktycznym Poradniku Plus nauczymy się korzystać z dobrodziejstw tego sklepu.

Aby wygodnie korzystać ze sklepu z aplikacjami będziemy musieli go oczywiście pobrać. W tym celu należy pobrać plik apk ze strony Amazonu z poziomu urządzenia mobilnego, następnie uruchomić i zainstalować aplikację. Po chwili pierwsze uruchomienie sklepu stanie się faktem. Tutaj, analogicznie do Sklepu Google Play, należy zarejestrować nowe konto Amazon (lub się zalogować, jeśli już takie mamy). Sam proces rejestracji jest bardzo prosty i każdy powinien sobie z tym poradzić, nawet bez większej znajomości języka angielskiego. Mimo wszystko poniżej przedstawiamy krótką instrukcję zakładania nowego konta.

Już po rejestracji i zainicjowaniu sklepu ukaże się ekran główny, który przypomina swoim układem sporą część sklepów na urządzeniach mobilnych. Na samej górze widnieje pozioma lista banerów z najważniejszymi aktualnymi promocjami, w tym z „dzisiejszą” darmową aplikacją oraz różnymi reklamami mniej czy bardziej pożytecznych aplikacji. Niżej z kolei można zapoznać się z ofertą najciekawszych pozycji w sklepie według poszczególnych kryteriów. Dodatkowo wysunięcie bocznego menu sklepu umożliwia przejrzenie aplikacji i gier według kategorii, zapoznanie się z pobranymi/kupionymi pozycjami i ich aktualizacjami jak i dostęp do ustawień sklepu. Warto w nich włączyć powiadomienia, żeby być na bieżąco z aktualizacjami zainstalowanych programów jak i samego sklepu.

Po wybraniu dowolnej aplikacji wyświetli się, zapewne częściowo znany już ze Sklepu Play ekran z obrazkami i informacjami o aplikacji. Dostępne są oczywiście opinie użytkowników, którzy już mieli okazję korzystać z danej aplikacji jak też bardziej specyficzne informacje o uprawnieniach aplikacji, jej rozmiarze czy dostępnych wersjach językowych. Nie zabrakło również przycisku instalacji aplikacji na samej górze, który rozpoczyna pobieranie i wyświetla systemowy ekran instalacji. Nie dzieje się to automatycznie jak w Sklepie Play, ze względu na to, że Amazon Appstore jest aplikacją użytkownika i nie posiada wystarczających uprawnień do samoczynnego wgrywania innego oprogramowania na urządzenie.

Jak wcześniej wspominałem, codziennie Amazon udostępnia jedną aplikację za darmo. Dlatego też warto codziennie zaglądać do sklepu i sprawdzać czy jest coś ciekawego. Zdarzają się takie perełki jak Goat Simulator, Fruit Ninja, Leo’s Fortune czy Printhand Mobile, słowniki Oxforda i inne przydatne aplikacje. Czasami są też większe promocje na parę aplikacji jednocześnie, szczególnie przed istotnymi wydarzeniami.

Krótko, ale myślę, że treściwie. Czy korzystaliście kiedyś z Amazon Appstore na Androidzie? Zapraszam do komentowania i przejrzenia poprzednich publikacji z serii Galaktyczny Poradnik Plus i Galaktyczny Poradnik.