W czasach rosnącej popularności półprzewodnikowych dysków SDD coraz rzadziej widujemy newsy od producentów tradycyjnych, talerzowych dysków HDD. Te dyski, choć z wieloma wadami pokonują swoich nowszych konkurentów ceną oraz pojemnością o czym szerzej napiszę w tym artykule.

WD BLACK

Dotychczasowym królem pojemności serii BLACK był model 4TB. Producent zdecydował się poszerzyć swoje portfolio o model 5-cio oraz 6-cio terabajtowy. Dyski pracują z szybkością obrotową talerza 7200 rpm, 128 MB pamięci podręcznej oraz interfejsem SATA III 6Gb/s. Według zapewnień producenta nowe modele zapewniają o 29% szybszy transfer danych względem poprzednich modeli. Nowe modele zapewniają większą wydajność oraz odporność, bo zastosowano w nich technologię StableTrac, która stabilizuje silnik dysku.

Źródło: Western Digital
Źródło: Western Digital

WD RED PRO

Dyski przeznaczone są głównie do pracy w środowiskach NAS – są dostosowane do intensywnej, długotrwałej pracy. Posiadają czujnik wstrząsów. Jak wiadomo tradycyjne dyski talerzowe są mocno narażone na tego typu zakłócenia w pracy. W przypadku wykrycia tego typu zakłóceń położenie głowicy odczytującej i zapisującej jest natychmiastowo korygowane. Jednocześnie technologia NASware 3.0 optymalizuje wydajność systemów pracujących w wymagających środowiskach serwerowych. Linia jest przeznaczona do zastosowań profesjonalnych. Już nawet w domowych serwerach NAS wystarczająca będzie podstawowa linia WD Red.

Źródło: Western Digital
Źródło: Western Digital

Ceny

Sugerowane ceny detaliczne dysków WD z serii BLACK zostały ustalone na 1240 złotych za model o pojemności 5TB oraz 1399 złotych za model 6TB. Seria Red Pro jest troszeczkę droższa, bo ceny plasują się na poziomie 1260 złotych za model 5TB oraz 1443 złotych za model 6TB. Ceny są dość wysokie, lecz warto wziąć pod uwagę, że tak pojemne dyski są przeznaczone dla użytkowników zaawansowanych, zaś seria Red do serwerów. Producent zapewnia, że dyski zostały poddane wymagającym testom wytrzymałościowymi i udziela na swoje produkty aż 5-letnią gwarancję.