Pierwszy raz z samochodowym Wi-Fi spotkałem się podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie, kiedy to Huawei pokazał swoje rozwiązanie o nazwie CarFi. Trzeba przyznać, że ciekawy i przede wszystkim przydatny gadżet dla osób, które potrzebują stałego dostępu do Internetu w samochodzie. Na trwających jeszcze targach IFA 2015, firma Alcatel zaprezentował coś podobnego – 4G Car WiFi. 

Pewnie powiecie, że po co mi takie urządzenie, skoro mam Internet w smartfonie i też mogę położyć go gdzieś w samochodzie. No tak, racja, teraz każdy ma stały dostęp do sieci w smartfonie, ale po co go jescze bardziej obciążać (np. włączając punkt dostępu WLAN). Wystarczy wyposażyć się w taki sprytny adapter z miejscem na kartę SIM, który stale jest podłączony do gniazda zapalniczki. Rozwiązanie na tyle dobre, że działa zawsze wtedy, kiedy samochód jest „na chodzie”.

Alcatel One Touch 4G Car WiFi / fot. galaktyczny.pl
Alcatel One Touch 4G Car WiFi / fot. galaktyczny.pl

 

Alcatel One Touch 4G Car WiFi to niewielkie urządzenie, które ma łamane złącze, więc bez problemu dopasujemy je do każdego gniazda w samochodzie. Jak deklaruje producent, modem jest w 100% kompatybilny ze wszystkimi samochodami. Urządzenie jest oparte na układzie Qualcomm MDM9225, ma 1 GB pamięci RAM i 2 GB na dane oraz posiada złącze na kartę SIM w standardzie micro. Na obudowie znalazły się też ledowe wskaźniki od zasięgu i aktywnej transmisji bezprzewodowej, ale też złącze USB 2.0, które pozwala w trakcie pracy modemu ładować też jedno inne urządzenie (np. smartfon czy aparat). 4G Car WiFi jak sama nazwa wskazuje, wspiera LTE do 150 Mbit/s i standard Wi-Fi 802.11 b/g/n w zakresie 2,4 GHz i można do niego podłączyć do 15 urządzeń w jednym czasie.

Do obsługi modemu możemy wykorzystać specjalną aplikację Link App, która na bieżąco informuje o zasięgu, wykorzystanym transferze czy liczbie aktywnych (podłączonych) do sieci urządzeń. Aplikację można pobrać zarówno ze Sklepu Play jak i App Store, więc działa na wszystkich urządzeniach z Androidem i tych z systemem iOS.

Alcatel One Touch 4G Car WiFi ma pojawić się w sprzedaży w październiku, ale cena nie jest jeszcze znana.