W ramach restrukturyzacji strategii biznesowej, zarówno w swoim kraju, jak i zagranicą, Samsung zdecydował się przenieść europejską centralę z Londynu do Warszawy. Tak przynajmniej donoszą dzisiejsze zagraniczne źródła. Ponoć jest to podyktowane tym, że sprzedaż w Europie w ubiegłym roku spadła o 22,7 procent.

Działania związane z przeniesieniem europejskiej centrali Samsunga z Wielkiej Brytanii do Polski ponoć zostały już rozpoczęte i ma się to stać w ciągu roku – twierdzi jedno ze źródeł, które chce pozostać anonimowe. Londyn długo służył Samsungowi jako podstawa, chociażby do prezentowania nowości technologicznych przeznaczonych dla Europy. Dlatego też fani koreańskiego producenta w Wielkiej Brytanii jako jedni z pierwszych mogli się cieszyć z nowych produktów.

Plany związane z przeniesieniem tak ważnej instytucji jaką jest właśnie europejska centrala Samsunga,  jednoznacznie wskazują na zmiany w strategii firmy. Oczywiście jeśli plotki okażą się prawdziwe. Po przeniesieniu, Samsung oczekiwać ma większych zysków pochodzących z rynków Europy Wschodniej, gdzie region ten jeszcze nie jest tak przesycony w porównaniu z Europą Zachodnią.

Niestety, wiadomo nie od dziś, że Europa jest jednym z mniej dochodowych regionów dla południowokoreańskiego giganta. Na dodatek sprzedaż w Europie spadła o 22,7 procent. Warto tutaj też dodać, że Samsung zaczął zwalniać pracowników w Europie. Dlatego też przeniesienie głównej siedzimy z Londynu do Warszawy wydaje się być częścią restrukturyzacji przedsiębiorstw pośród słabej sprzedaży – twierdzi inne źródło. Rzecznik Samsunga jednak zaprzeczył tym doniesieniom.

Jeśli te informacje się potwierdzą, to czy taka strategia biznesowa okaże się dobra dla Koreańczyków? Na tą chwilę wydawać by się mogło, że tak, argumentując to tym, że Europa Wschodnia nie jest jeszcze tak bardzo nasycona jak Europa Zachodnia. A czy okaże się to dobre dla konsumentów? Czas pokaże.

A co Wy myślicie o przeniesieniu europejskiej centrali Samsunga z Londynu do Warszawy? Chcielibyście, aby taka siedziba znajdowała się w Polsce?

Aktualizacja:

Nie trzeba było czekać na szybką reakcję Samsunga. Plotki odnośnie przeniesienia Europejskiej centrali z Londynu do Polski zostały obalone. Poniżej macie oświadczenie firmy, które jednoznacznie mówi, że przeniesienia nie będzie.

Oświadczenie firmy Samsung Electronics w sprawie europejskiej centrali:

„Nawiązując do obecnych w mediach plotek o rzekomym przeniesieniu siedziby europejskiej centrali Samsung Electronics z Londynu do Warszawy informujemy, że nasza europejska centrala pozostaje w Wielkiej Brytanii w Londynie w Chertsey. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozycji firmy Samsung na rynkach europejskich i liczymy na kolejne lata  pomyślnego rozwoju.”

źródło: TheKoreaHerald, Samsung