3D Touch to najlepsze co spotkało iPhone’a 6s i mimo tego, że najnowszy smartfon od Apple nie był pierwszym z technologią wykrywania siły nacisku na ekran (o kilka dni wyprzedził ich Huawei ze swoim Mate S na targach IFA), to Amerykanom udało się to po prostu zrobić lepiej, z większym pomyślunkiem. To typowo sprzętowe rozwiązanie, które na pewno w takiej formie nie trafi do poprzednich iPhone’ów. Jest jednak pewien sposób, by mieć próbkę 3D Touch na takim iPhonie 6, 5S czy poprzednim.

3D Touch to naprawdę rewelacyjna technologia, która sprawiła, że przez chwilę bardzo chciałem nowego iPhone’a. A pisze to zagorzały użytkownik, który od kilku lat żyje z Androidem w kieszeni. Można powiedzieć, że 3D Touch zmienia nieco podejdzie do obsługi systemu iOS, bo od teraz ekran rozpoznaje siłę z jaką nasz palec dotyka ekranu. Działa to w wielu zakątkach systemu, a mocniejsze przytrzymanie palca na danym elemencie działa podobnie jak prawy przycisk myszy komputera. Przykładowo robiąc to na ikonie wiadomości, wyświetla nam się niewielkie menu ze skrótami do nowej wiadomości, wyszukiwarki czy skrzynki odbiorczej. Można też szybko podejrzeć treść wiadomości, powiększyć zdjęcie czy wyświetlić dodatkowe opcje przy robieniu zdjęć, ale jest też kilka innych akcji, które najlepiej jest zobaczyć tutaj.

Jeśli ktoś z iPhonem 6, iPhone 5S czy starszym modelem chce mieć namiastkę tych funkcji, może zainstalować u siebie aplikację Forcy. Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii. iPhone musi działać pod kontrolą najnowszego systemu iOS 9 i mieć wykonany tak zwany „jailbreak”. Później wystarczy tylko pobrać aplikację Forcy ze sklepu Cydia i mieć funkcje 3D Touch, nie mając najnowszego iPhone’a. Da się? Da się!

Forcy ma niemal te same funkcje, które mamy w iPhone 6s dzięki 3D Touch, ale nieco inaczej wygląda ich obsługa. Oczywiście z przyczyn konstrukcyjnych ekran w takim iPhonie 5s nie wykryje nacisku, dlatego wszystko zostało załatwione przez oprogramowanie. Wystarczy dłużej przytrzymać palec na danej ikonie lub musnąć po niej do góry, by wyświetlić podręczne menu z dodatkowymi opcjami. Efekt jest taki sam, a tylko wywołanie funkcji inne.

Ja co prawda iPhone’a obecnie nie mam, ale jeśli ktoś takowego używa i ma go odblokowanego, warto sprawdzić aplikację Forcy. Oczywiście jeśli sprawdzicie, dajcie znać jak działa.

źródło: iPhoneHacks, PhoneArena