Stało się. Zgodnie z zapowiedziami firma Huawei pokazała swój najnowszy układ dla urządzeń mobilnych, który ma konkurować ze Snapdragonem 820.  Kirin 950 zapowiada się na bardzo wydajną jednostkę, która ma zagościć w nadchodzącym smartfonie Huawei Mate 8. 

W przypadku niemal każdego nowego układu scenariusz jest podobny – większa wydajność, ale niższe zużycie energii. Tak samo jest w nowym Kirinie 950, który zapewnia dużo wyższe osiągi, ale ze względu na niższy, bo 16 nm proces technologiczny FinFET+ jest bardziej energooszczędny, a co za tym idzie, ma niższą temperaturę pracy. Najnowszy Kirin to łącznie osiem rdzeni z czego cztery to Cortex-A53 taktowane 1,8 GHz do codziennej pracy i cztery bardzo wydajne rdzenie Cortex-A72, które potrafią rozkręcić się do aż 2,53 GHz.

Kirin 950 / fot. PhoneArena
Kirin 950 / fot. PhoneArena

 

Ponadto procesor wspiera architekturę big.LITTLE i ma dodatkowy rdzeń o znajomo brzmiącej nazwie i5, który kontroluje prace całego układu. Do tego dochodzi obsługa LTE Cat. 6, wsparcie dla pamięci LPDDR4 i procesor graficzny Mali-T880 MP4, który sprosta każdej grze, nawet tej najbardziej wymagającej, jaka pojawiła się na system Android. Kirin 950 to naprawdę mocna jednostka, która we wstępnych testach uzyskuje lepsze wyniki niż Exynos 7420, który trafił do chociażby Galaxy Note 5.

Kirin 950 ma zasilać Huawei Mate 8, którego prawdopodobnie poznamy pod koniec tego miesiąca.

źródło: AndroidCentral przez PhoneArena