Według ostatnich informacji, już w przyszłym miesiącu dwa najnowsze smartfony Samsunga mają otrzymać aktualizację do Androida 6.0 Marshmallow. Jużw grudniu posiadacze Samsunga Galaxy S6 Edge Plus i Galaxy Note 5 będą mogli cieszyć się z nowej wersji systemu na swoich smartfonach. Zanim to się jednak stanie, możemy zobaczyć czego się spodziewać po odświeżonej nakładce TouchWiz. 

Co prawda informacje o tak szybkim udostępnieniu Marshmallow’a dla większego Edge’a i piątego Note’a nie zostały oficjalnie potwierdzone, to rzeczywiście może być coś na rzeczy, bo w sieci pojawiło się sporo screenów z nowego Androida, uruchomionego właśnie na tym drugim urządzeniu. Jak się dowiadujemy jest to nadal testowa odsłona Marshmallow’a na smartfony Samsunga, więc sporo jeszcze może się zmienić, ale nie zmiena to faktu, że dzięki temu możemy zobaczyć jak po aktualizacji będzie wyglądał interfejs TouchWiz. A ten może się podobać.

TouchWiz przed zmianami:

TouchWiz w Android 6.0 Marshmallow:

Biorąc pod uwagę wygląd nakładki Samsunga to znacznych zmian nie widać. Jest to bardziej odświeżenie tego co już znamy i czego mogliśmy się spodziewać. Spoglądając chociażby na powyższe zrzuty ekranu możemy zauważyć białe tło w pasku powiadomień (które choć jest czytelniejsze, to jednak mające negatywny wpływ na baterię), ustawienia bez belek z nazwami grupy konkretnych opcji czy kosmetykę w postaci nowych, kolorowych ikon na ekranie blokady. Ogólnie ikony nie zmieniły się wcale i mają taki sam, mocno zaokrąglony kształt jak chociażby w Galaxy S6.

Mówi się, że przyszła nakładka TouchWiz jest jeszcze lżejsza, działa znacznie szybciej i płynniej, też dzięki nowym animacjom. Jedną z nowych funkcji w Androidzie 6.0 Marshmallow jest menedżer uprawnień aplikacji czego też nie zabrakło w nowym oprogramowaniu dla Note’a 5. Samsung zebrał też tak zwane „użyteczne funkcje” w jednym miejscu, gdzie można znaleźć między innymi tryb obsługi jedną ręką, wszystkie opcje Smart i szybkie uruchamianie aparatu.

Zupełnie inaczej wygląda ekran wyłączania, gdzie całkowicie zmieniły się ikony takie jak Power off, Restart i Emergency mode, a także pojawiło się rozmyte tło, które jest też w kilku innych miejscach systemu. W mojej opinii wyglądają lepiej i ogólnie jest bardziej przejrzyście. Według informacji, znacznie szybciej i wygodniej działa opcja przechwytywania zrzutu ekranu za pomocą rysika S-Pen, pojawił się nowy sklep z motywami, a główne aplikacje jak menedżer plików, kalendarz czy zegar nieco zmieniły swój design, poza oczywiście aplikacją aparatu, która wygląda tak jak w TouchWizie w Lollipopie.

Na koniec przypomnę tylko, że nie jest to ostateczna i oficjalna wersja oprogramowania Marshmallow dla smartfonów Samsunga. Mogą być, a nawet będą wprowadzone zmiany i usprawnienia choć ogólny wygląd raczej się znacząco nie zmieni. Kto ma Galaxy Note 5 i czeka na aktualizację?

źródło: XDA