Pod koniec tygodnia firma ZTE zdecydowała się zaprezentować trzy nowe smartfony z serii Blade X. Właśnie dzisiaj miała miejsce premiera smartfonów ZTE Blade X9, Blade X5 i Blade X3 w Rosji, które poszerzają serię i dochodzą do Blade X7 oraz, niedawno zaprezentowanego, Blade S7. Nowości ZTE przeznaczone są na rynek średniaków, tak więc nie powinniśmy zbyt wiele wymagać od specyfikacji, która i tak wygląda zachęcająco. Wygląd też nie jest najgorszy.

Zacznijmy po kolei, od omówienia najmocniejszego smartfona do najsłabszego. ZTE Blade X9 może pochwalić się 5,5-calowym wyświetlaczem w rozdzielczości Full HD, gdzie ekran został wykonany w technologii IPS. Centrum dowodzenia zapewnia 8-rdzeniowa jednostka Snapdragon 615, która ma wsparcie dla łączności LTE. Dodatkowo w Blade X9 dostajemy 2 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Bateria w tym modeli ma pojemność 3000 mAh. Na uwagę zasługuje też znajdujący się z tyłu urządzenia czytnik linii papilarnych, który powoli staje się standardem.

ZTE Blade X9
ZTE Blade X9 / fot. ZTE

 

ZTE Blade X5 – smartfon dla osób lubiących robić zdjęcia selfie

Kolejna, druga nowość to ZTE Blade X5. Smartfon ten charakteryzuje się 5-calowym wyświetlaczem w rozdzielczości nieco mniejszej niż poprzednik – HD i również jest to ekran IPS. Ta propozycja kierowana jest głównie do osób, które uwielbiają robić sobie zdjęcia selfie. W tym celu ma im pomóc przedni aparat w rozdzielczości 8-megapikseli. Główny aparat posiada tyle samo Mpix. W wewnątrz znajdziemy też czterordzeniowy procesor od MediaTek, dokładnie MT6735, 1 GB RAM, 8 GB pamięci flash oraz baterię 2400 mAh.

ZTE Blade X5
ZTE Blade X5 / fot ZTE

 

Gdy zobaczyłem tył Blade X5 byłem pewny, że on także dostał czytnik linii papilarnych. Ku mojemu zdziwieniu, po zagłębieniu się w specyfikację okazało się, że tak nie jest. Ponoć jest to przycisk fizyczny odpowiedzialny za zrobienie zdjęcia selfie. Szkoda, bo można było zrobić dwa w jednym.

ZTE Blade X3 – nim naładujesz inne urządzenie

Ostatnią propozycją Chińczyków jest ZTE Blade X3, który dostał największą baterię. Akumulator w tym smartfonie ma pojemność aż 4000 mAh i w zestawieniu z 5-calowym erkanem w rozdzielczości HD możemy spodziewać się świetnych wyników pracy na baterii. Co ciekawe, firma twierdzi, że smartfon może być używany do ładowania innych urządzeń. Raczej bajer niż przydatna funkcja.

ZTE Blade X3
ZTE Blade X3 / fot. ZTE

 

Jeśli chodzi o trio odpowiedzialne za płynne działanie, to mamy do czynienia z takim samym zestawem co w Blade X5, czyli z czterordzeniowym procesorem MediaTek MT6735, 1 GB RAM i 8 GB pamięcią flash. Natomiast za zdjęcia odpowiada 8-megapikselowa matryca w aparacie głównym i 2-megapikselowa matryca w przedniej kamerce.

Dostępność i cena

Smartfony w pierwszej kolejności dostępne są na rynku Rosyjskim i u lokalnych operatorów, a ich cena prezentuje się następująco: za Blade X9 przyszli użytkownicy będą musieli zapłacić 17 990 rubli (ok. 1100 zł), za Blade X5 10 990 rubli (ok. 670 zł), a za Blade X3 8 990 rubli, czyli równowartość ok. 550 zł. Nie ma jeszcze informacji, czy któryś ze smartfonów pojawi się w innym kraju. Choć trzeba mieć na uwadze to, że u nas w Polsce ich nie zobaczymy. ZTE praktycznie naszym rynkiem się nie interesuje.

na zdjęciu tytułowym: ZTE Blade X5
źródło: ZTE przez PhoneRadar