Nie dość, że piątek, piąteczek, piątunio to jeszcze jedyny taki piątek w całym roku. Czarny Piątek bądź Black Friday jak ktoś woli oryginalną nazwę po amerykanckiemu to pierwszy piątek zaraz po Święcie Diękczynienia w Stanach Zjednoczonych, ale bardziej jest znany jako „święto zakupów” i rozpoczęcie gigantycznych wyprzedaży w sklepach. Chociaż korzenie ma w USA to akcja stała się popularna na całym świecie, a tym samym w Europie i Polsce. Tak, u nas też możemy znaleźć ciekawe oferty dzięki sklepom internetowym i producentom sprzętu. Przyjrzałem się bliżej temu, jakie promocje szykują się w świecie urządzeń mobilnych i technologii. Tak, tak nie musicie dziękować. 

Czarny Piątek odbędzie się już jutro, czyli 27 listopada, ale tylko w teorii trwa jeden dzień. Ten dzień w zasadzie tylko rozpoczyna kilkudniową akcję wyprzedaży, która trwa do końca miesiąca, a niekiedy przedłuża się też na pierwsze dni grudnia. Nic dziwnego, bo w końcu 6. grudnia są Mikołajki, a później Święta, a często jest tak, że prezentowe zakupy robimy wcześniej (szczególnie jak trafi się dobra okazja). Ja skupiłem się głównie na ofertach internetowych, ale w Stanach, czyli u źródła całego „zamieszania” wygląda to tak, że ludzie ustawiają się w kilometrowych kolejkach, nawet kilka dni przed „zbawiennym” piątkiem, a jak już otworzą się drzwi sklepów, to panuje większy armagedon niż na otwarciu Lidla w Parzęcinie Dolnym. Zresztą, pewnie wiecie jak to wygląda, bo filmów z takich akcji jest pełno w sieci (Polecam „Crazy Walmart Black Friday fight for TV”). Ale ja podchodzę spokojniej do tematu, bo jedyną frustrację może spowodować zapchanie się serwera, gdy będziemy chcieli złożyć zamówienie.

Czarny Piątek w Polsce

ALLVIEW POLSKA

Ok, zaczynamy od naszego podwórka, czyli akcji promocyjnych w Polsce. I zaczynamy od firmy Allview, która chyba jako pierwsza zadeklarowała chęc udziału w Czarnym Piątku. Zresztą, podobnie było rok temu. Allview Polska na łamach swojej strony i Facebooka poinformował, że w tym roku też przygotowuje akcję wyprzedażową, gdzie znajdzie się sporo urządzeń w dużo niższej cenie niż zazwyczaj. Cała akcja będzie trwała dniach 27-29 listopada, a specjalnie przygotowana oferta będzie dostępna na stronie czarny-piatek.pl.

Allview na Czarny Piątek 2015 / fot. Allview
Allview na Czarny Piątek 2015 / fot. Allview

 

Całą ofertę poznamy dopiero jutro, ale już teraz wiemy o dwóch topowych urządzeniach, które będzie można kupić ze sporym rabatem. Mowa o smartfonie Allview P8 Max, którego cena spadła na 999 złotych (z 1249 złotych) i tablecie Allview Viva i10G za 699 złotych, który wcześniej kosztował 899 złotych. Co ciekawe, można dostać jeszcze 10% zniżki wypełniając niewielki formularz na oficjalnym Facebooku Allview Polska. Więcej szczegółów tutaj.


X-KOM i KOMPUTRONIK

Ofertę promocyjną można znaleźć też w najpopularniejszych sklepach internetowych. W Czarnym Piątku weźmie udział sklep X-KOM, choć na obecną chwilę o promocjach niewiele wiadomo, no może poza tym, że na pewno będą. Do Black Friday szykuje się też Komputronik, który jest równie tajemniczy i „mega przecenami” podzieli się dopiero 27-ego listopada. Warto zaznaczyć, że sprzedaż będzie prowadzona nie tylko na specjalnej stronie internetowej sklepu, ale też w wybranych salonach sprzedaży.


SFERIS

Sferis chwilę po północy uruchomił swoją stronę z promocjami na Czarny Piątek, a ilością produktów prawie dorównał chińskim sklepom. Jest w czym wybierać i każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bo oprócz najbardziej interesujących nas smartfonów, tabletów i akcesorii mobilnych są jeszcze laptopy, smartwatche, komponenty do komputerów, drukarki, gry i akcesoria dla graczy, a także aparaty, akcesoria fotograficzne i mały sprzęt AGD/RTV.

Black Friday w Sferis / fot. Sferis
Black Friday w Sferis / fot. Sferis

 

Warto zajrzeć, a całą ofertę promocyjną znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie.


HIPERMARKET TESCO

Black Friday nie ominie też hipermarketów. Tesco przygotowało ciekawą ofertę i już podało ceny produktów, które będą dostępne 27 listopada dokładnie od godziny 8:00. Wyróżnione produkty z dokładnymi cenami są poniżej. W nawiasie jest najniższa cena jaką udało mi się znaleźć w sieci.

 • PANASONIC TX-32C300E – 799 złotych (935 złotych)
 • LG 43LF632V – 1299 złotych (1999 złotych)
 • Ekspres przelewowy do kawy Bosch TKA6031A – 109 złotych (127,30 złotych)
 • Zestaw laptop Lenovo G50-30 z drukarą Canon Pixma MG2450 – 799 złotych (1078,90 złotych – laptop, 125,97 – drukarka)

W promocji można też znaleźć konsolę XBOX 360 z dwoma grami, którą z kartą ClubCard kupimy za 599 złotych (689 złotych bez karty), filmy na DVD, gry komputerowe i konsolowe, a także smartfon Doogee X5 za 229 złotych.

Tesco na Czarny Piątek 2015 / fot. Tesco
Tesco na Czarny Piątek 2015 / fot. Tesco

 

Pełną ofertę można znaleźć na stronie Tesco. Oferta będzie ważna tylko 27 listopada i do wyczerpania zapasów. Należy też pamiętać, że jedna osoba może kupić tylko jedną sztukę promocyjnego produktu.


KRUGER&MATZ

Firma Kruger&Matz poinformowała na łamach Facebooka, że też szykuje specjalną ofertę na Black Friday. Choć z początku było tajemniczo, to już po północy 27-go listopada na oficjalnej stronie pojawiło się sporo przecenionych urządzeń, wśród których przede wszystkim są smartfony i tablety, ale w niższej cenie można kupić także wybrane modele słuchawek, głośników i… telewizor.

Kruger&Matz na Black Friday / fot. Kruger&Matz
Kruger&Matz na Black Friday / fot. Kruger&Matz

 

Lista produktów w promocji:
 • Flow 2 – 499 złotych (było 649 złotych)
 • Move 3 – 239 złotych (było 259 złotych)
 • Move 4 – 229 złotych (było 249 złotych)
 • Live 2 – 399 złotych (było 449 złotych)
 • Live 3 – 899 złotych (było 999 złotych)

 

 • Eagle 975 – 699 złotych (było 749 złotych)
 • Edge 1083 – 849 złotych (było 954 złotych)
 • Edge 1160 – 1099 złotych (było 1199 złotych)
 • Edge 1161 – 1749 złotych (było 1999 złotych)

 

 • Radiobudzik KM 1150 – 149 złotych (było 199 złotych)
 • Słuchawki nauszne KM 665 – 199 złotych (było 299 złotych)
 • Słuchawki nauszne Street – 79 złotych (było 99 złotych)
 • Zestaw głośników 21. KM 1662 – 299 złotych (było 349 złotych)
 • Telewizor 55″ – 2099 złotych (było 2299 złotych)

Zakupu można dokonać na stronie promocji Kruger&Matz.


 

I to na chwilę obecną jest wszystko, jeśli chodzi o Polskę. Nie wykluczone jednak, że informacje o promocjach w innych sklepach pojawią się dopiero w Czarny Piątek albo będą przeniesione na czas przedświątecznych i noworocznych wyprzedaży. Jeśli tylko wpadnie mi w oko coś ciekawego, to wpis zostanie zaktualizowany.

 

CZARNY PIĄTEK 2015 NA ŚWIECIE >>>>