Zbliża się premiera najnowszej części Gwiezdnych Wojen: Przebudzenie Mocy, a różne akcje z tym związane nie przestają mnie zaskakiwać. Poza workiem młodych ziemniaków z bohaterami filmu czy gadżetami, które zostały ukryte w płatkach śniadaniowych nic mnie już chyba nie zdziwi. Star Wars jest wszędzie co niektórych już mocno irytuje, ale zapewne znaczą większość jeszcze bardziej nakręca przed piątkową premierą w kinach. Nie przestaje mnie zaskakiwać Google, które przy niemal każdej okazji odwali coś świetnego. Tym razem jest to Lightsaber Escape, czyli mini gra przeglądarkowa, gdzie możemy zamienić nasz smartfon w wirtualny miecz świetlny. 

Co prawda jest już Star Wars: Battlefront, ale tam do sterowania używamy myszki i klawiatury bądź pada, jeśli gramy na konsoli. Nuuudaaaa… W najnowszym projekcie od Google standardowe sterowanie idzie w odstawkę, bo dosyć oryginalny sposób możemy poczuć się jak prawdziwy rycerz Jedi, którego jedyną i najskuteczniejszą bronią jest miecz świetlny. Poważnie, dzięki krótkiej grze demonstracyjnej, którą odpalamy w przeglądarce Chrome możemy przemienić swój smartfon w miecz świetlny. Wymachując smartfonem przed ekranem monitora (lub dużego telewizora, bo efekt jest jeszcze lepszy!) odbijamy pociski wystrzeliwane przez szturmowców i torujemy sobie drogę, aby wydostać się imperialnego Star Destroyer’a.

Co trzeba zrobić, żeby zagrać w Lightsaber Escape?

Przede wszystkim musimy używać najnowszej wersji przeglądarki Chrome, zarówno na komputerze jak i zgodnym smartfonie. Google od razu informuje, że tablety nie są obsługiwane. Później wystarczy wejść na oficjalną stronę projektu Lightsaber Escape i nawiązać połączenie ze smartfonem za pomocą specjalnego i indywidualnie przydzielanego linku (np. g.co/lightsaber/fni54), który wystarczy wpisać bądź skopiować do przeglądarce mobilnej. I to wszystko. Teraz pozostaje nam tylko szybka kalibracja i możemy naparzać pociskami w wysłanników Imperium.

Zabawa jest naprawdę przednia przy której nie trudno się spocić, choć krótka, bo demo możemy przejść w kilka minut. Warto też zerknąć na minimalne wymagania gry, bo mimo tego, że jest w przeglądarce to trochę zasobów potrzebuje. Google podaje, że komputer miu być wyposażony w procesor o taktowaniu 2 GHz, minimum 4 GB pamięci RAM i grafikę 8600GT. Gra obsługuje system Windows 8.1 i Windows 10, a także OS X od wersji 10.9. Warto też zaznaczyć, że nie na wszystkich smartfonach zagramy. Rekomendowane są smartfony Apple od iPhone’a 5 wzwyż, prawie wszystkie smartfony Nexus, flagowe smartfony Samsunga i Moto G2. Ale bez obaw, możecie spróbować u siebie – ja odpaliłem na Xiaomi Mi4c i Honor 7, śmigało aż miło. Ważne, by smartfon miał Androida w wersji 4.4 lub nowszej, a w przypadku Apple, minimum iOS 8.

To jak, kto już bawił się dzisiaj mieczem? 🙂

źródło: Google