Jak podaje Digitimes Research, dostawy smartfonów w trzecim kwartale tego roku wzrosły o 7,7% względem poprzedniego roku w tym samym okresie. Taki wzrost przełożył się na 331,9 mln sztuk wysłanych smartfonów od lipca do września. Analogicznie, w okresie od lipca do września 2015 roku, zysk stanowi 10,5% w stosunku do poprzedniego kwartału tego samego roku.

Jak oczekują analitycy z Digitimes, wzrost ma być jeszcze większy w obecnym, czwartym kwartale 2015 roku. Jak wynika z ich obliczeń ma to być aż 396,8 mln sztuk dostarczonych smartfonów na rynek. Oznaczałoby to wzrost na poziomie 20% względem trzeciego kwartału tego roku oraz 10,1% wzrost w ujęciu rok do roku. Jeśli prognozy te okażą się trafne, to ilość wszystkich dostarczonych smartfonów w 2015 roku przekroczy miliard sztuk, a dokładnie będzie to 1,326 mld sztuk. Wszystkie te dane odnoszą się do wszystkich firm. A jak prezentują się poszczególne udziały konkretnych firm?

Jeśli chodzi o udział poszczególnych firm, to prezentuje się on następująco. W trzecim kwartale 2015 roku nadal pierwsze i drugie miejsce zajmują, odpowiednio, Samsung i Apple. Koreańczycy wciągu trzech miesięcy osiągnęli wynik 25,6% odnośnie sprzedaży smartfonów na całym świecie. Apple w tym samym okresie uzyskał udział na poziomie 14,5%. Tuż za nimi na podium uplasowała się firma Huawei z wynikiem 7,4%. Czwarte miejsce należy do Lenovo, które zdołało osiągnąć globalny udział w sprzedaży smartfonów z wynikiem 4,8%. Piątą pozycję zajmuje LG z udziałem 4,5%. Takie dane pokazują wyraźną przewagę południowokoreańskiego giganta technologicznego nad pozostałymi firmami.

W raporcie znalazła się też chińska firma Xiaomi z wynikiem 3,8% za 3. kwartał i tym samym zajmuje szóste miejsce. Zaraz za nią znajduje się BBK (3,5%), TCL (3,3%), OPPO (3,2%), ZTE (2,5%), Sony (2%), Microsoft (1,7%), Meizu (1,7%), Coolpad (1,5%) i Asus (1,4%). Ewidentnie widać bardzo słabą passę Japończyków. Miejmy nadzieję, że kolejny rok będzie dla Sony bardziej optymistyczny. Warto zwrócić uwagę na to, że w top 15 nie znalazł się HTC.

Wciąż niekwestionowanym liderem pozostaje Samsung. W dużej mierze przyczyniła się do tego seria Galaxy S6. Nic nie zapowiada się, aby w kolejnym okresie coś się zmieniło. Niewątpliwie trzy pierwsze miejsca nie ulegną zmianie. Samsung tylko umocni się dzięki sprzedaży Galaxy S6 edge+, a Apple dzięki iPhone’owi 6s i 6s Plus.

źródło: Digitimes przez PhoneArena