Zastanawialiście się kiedyś tak naprawdę, kim są użytkownicy Androida w Polsce? Czy może więcej jest kobiet niż mężczyzn, kto ma jaki system operacyjny od Google w telefonie? Albo kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej korzystają ze swojego smartfona? Do tej pory mogliśmy tylko gdybać i przypuszczać, kogo jest więcej, albo, gdzie najczęściej Androidowcy korzystają ze swojego smartfona czy tableta.

W Internecie jest sporo badań, analiz przypadków i danych o urządzeniach mobilnych i Androidzie w szczególności, ale większość skupiona jest na USA, Europie Zachodniej i Azji. Brakowało jednak danych dotyczących bezpośrednio Polski. Dlatego Piotr Biegun z Whalla Labs – CEO oraz Przemysław Wesołowski z SW Research postanowili zrobić badania, czego wynikiem jest powstanie raportu „Android w Polsce 2015″. Raport powstał głównie w celu, aby pomóc podejmować lepsze decyzje wszystkim, którzy budują lub będą budować aplikacje na Androida. Niemniej jednak i dla nas zwykłych użytkowników jest kilka ciekawych danych, które pokazują nam choć trochę, kim są użytkownicy Androida w Polsce. Musicie jednak wiedzieć, że badanie zostało przeprowadzone na 2548 osobach, które w pełni wypełniły ankietę w Internecie i które posiadały system Android. Jest to zatem niewielka liczba i badanie nie odzwierciedla całkowitej sytuacji w Polsce. Natomiast daje nam mały pogląd tego, jak sytuacja z Androidem wygląda w Polsce.

Android to 81,5% globalnego rynku smartfonów. To 1 miliard 624 miliony urządzeń. W Polsce to 12 mln urządzeń z Androidem

81,5% globalnego rynku smartfonów to 1 miliard 624 miliony urządzeń. Tyle urządzeń z Androidem działało na całym świecie w 2014 roku. W posiadaniu Polaków jest około 12 milionów urządzeń z Androidem i ta liczba ciągle rośnie. Wiele innych badań i raportów mówi o innym udziale Androida w Polsce, ale jak czytamy w raporcie możemy przyjąć, że jest to mniej więcej 65%. Liczby te pokazują, że Android w naszym kraju jest bardzo popularny i będzie jeszcze bardziej. Dlatego ci, którzy tworzą lub mają zamiar tworzyć aplikacje z pewnością się tymi danymi zainteresują. Powód jest prosty, tam gdzie więcej użytkowników, tam większa szansa na ściągnięcie aplikacji w sporych ilościach, a tym samym na większe pieniądze.

Kim są użytkownicy Androida w Polsce?

Jak zaznacza raport, nie ma typowych użytkowników Androida. Z zielonego robocika korzystają wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodzi, osoby w średnim i podeszłym wieku. Na początku skupimy się na tym, czy większy odsetek stanowią kobiety, czy mężczyźni. Jak wynika z raportu „Android w Polsce 2015″, więcej jest mężczyzn, którzy posiadają urządzenie z Androidem, bo 57,6%. Łatwo obliczyć, że kobiet jest 42,4%, więc całkiem sporo.

 

Użytkownikami Androida z wykształceniem wyższym są częściej kobiety, mężczyźni natomiast przeważają w gimnazjach i szkołach zawodowych

Ciekawie prezentują się dane odnośnie podziału kobiet i mężczyzn na wykształcenie. Najwięcej użytkowników Androida ma wykształcenie wyższe (licencjackie i magisterskie) i w większości są to kobiety. Drugą grupę stanowią uczniowie szkół średnich i szkół średnich zawodowych. Tutaj widać, że kobiet z Androidem w szkołach ogólnokształcących jest więcej (15%), natomiast w szkołach zawodowych więcej urządzeń z Androidem posiadają mężczyźni (16,3%). Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, bo urządzenia zdecydowanie ułatwiają naukę w dzisiejszych czasach. Jest sporo aplikacji do skanowania dokumentów, czy robienia zdjęć interesujących nas treści. Sam z nich korzystałem, a potem z łatwością wykorzystywałem na egzaminach.

W Polsce głównie z Androida korzystają młodzi ludzie

Jeśli chodzi o wiek, to tutaj aż takiego rozróżnienia nie widać, jak porównamy to z wynikami odnośnie wykształcenia. I pewnie jak się domyślacie więcej używających Androida to osoby młode. Z raportu wynika, że najwięcej stanowi grupa do 24 roku życia, w której większość stanowią mężczyźni (36,6%), aniżeli kobiety (29,8%) oraz druga grupa, w przedziale 25-34 lat, gdzie przewagę mają kobiety z wynikiem 37,8%, w porównaniu z 32,7% u mężczyzn.

Pozostałe grupy to już mały odsetek, ale nie oznacza to, że jest ich mało. Jeśli dodamy je do siebie, to będą one stanowić porównywalną ilość, jak w grupie 25-34 lat. To pokazuje, że ludzi starszych korzystających z Androida też jest sporo i nie należy o nich zapominać.

Android-w-Polsce-2015-03

Dochody mają wpływ na decyzję o wyborze urządzenia z Androidem

To, że uzyskiwane dochody mają wpływ na wybór urządzenia z konkretnym systemem operacyjnym nie jest czymś zaskakującym. Nie od dziś wiadomo, że smartfony i tablety z Androidem są o wiele tańsze, niż te z iOSem od Apple. W Polsce każdy wie, jak wyglądają sprawy wynagrodzenia. Nie powinien więc nikt się dziwić, że Polacy częściej wybierają urządzenia pracujące właśnie na Androidzie.

Większość ankietowanych decyduje się na elektronikę w przedziale od 1200 do 3500 złotych. Co ciekawe, urządzeń z Androidem w cenie 1201-2000 złotych posiada więcej kobiet, które stanowią 21%. Więcej mężczyzn (23,8%) ma urządzenie w kwocie powyżej 2 tys. złotych, ale nie przekraczającej ceny 3500 tys. złotych. Wynikać to może z tego, że mężczyźni w dzisiejszych czasach zarabiają po prostu więcej.

Android-w-Polsce-2015-04

Na uwagę zasługują także użytkownicy, którzy nie mają własnego dochodu, ponieważ stanowią oni sporą grupę (kobiety 12,6%, mężczyźni 18,5%). Podsumowując tą kwestię, to wyraźnie widać, że użytkownicy Androida w Polsce sięgają bardziej po flagowe urządzenia (po średniej klasy sprzęt też), a to powinno dać wiele do myślenia rodzimym producentom.

Użytkownicy Androida w Polsce najczęściej dzwonią i wysyłają SMSy, a najmniej korzystają z serwisów informacyjnych i społecznościowych

Raport zbadał również z jakich funkcji Polscy Androidowcy najczęściej korzystają i jak długo. Z wykresu widać, że najwięcej schodzi na rozmowy telefoniczne, wysyłanie wiadomości tekstowych i robieniu zdjęć, niezależnie od stopnia intensywności użytkownika w kontekście korzystania z danej funkcji.

Co mnie zdziwiło, to to, że najmniej w Polsce korzysta się z serwisów społecznościowych, nie biorąc pod uwagę najbardziej intensywnych użytkowników. W dobie ery serwisów społecznościowych, coś nadzwyczajnego. Bo co do małej popularności serwisów informacyjnych, gdzie z Androida korzystają głównie młodzi ludzie, to mnie w cale nie dziwi.

Android-w-Polsce-2015-05

W tych sytuacjach użytkownicy Androida w Polsce najczęściej używają smartfonów

Smartfony towarzyszą nam nieustannie, zabieramy je wszędzie ze sobą nawet tam gdzie nikt… nie patrzy. Mam na myśli tutaj toaletę, która znalazła się na drugim miejscu wśród miejsc, gdzie często sięgamy po to urządzenie. Na pierwszej pozycji znalazły się spotkania ze znajomymi. Zgadzacie się?

Android-w-Polsce-2015-06

Dla porównania, na dole macie, jak to wygląda w przypadku tabletów z Androidem.

Android-w-Polsce-2015-07

Samsung króluje wśród urządzeń z Androidem w Polsce

Na koniec warto poruszyć jeszcze kwestię tego, jaki producent cieszy się największą popularnością wśród użytkowników Androida. Jak czytamy w raporcie, są to urządzenia Samsunga, którego posiada prawie 40% użytkowników urządzeń z zielonym robocikiem. Drugie miejsce należy do LG (23,8%), a trzecie do Sony z udziałem 21,3%.

Android-w-Polsce-2015-08

źródło: AndroidwPolsce