Ostatnio mogliście przeczytać w sieci, że Sony udostępniło najnowsze oprogramowanie dla swojej Xperia Z5. Co prawda aktualizacja pojawiła się dla modeli pochodzących z rodzimego rynku producenta, czyli z Japonii (jeszcze wcześniej aktualizacja była w Turcji), ale dla nas była to informacja, że już wkrótce Android 6.0 Marshmallow zawita także do innych regionów. I tak się stało, ponieważ Sony globalnie udostępnił Androida 6.0 Marshmallow dla Xperia Z5.

Na wstępie od razu warto zaznaczyć, że nowa aktualizacja Androida jest w wersji 6.0 (nie 6.0.1) i nie obejmuje najnowszych zabezpieczeń i poprawek od Google za luty. Możemy się jedynie domyślać, że taki update zostanie po prostu udostępniony w późniejszym czasie. Najnowsza aktualizacja zawiera natywne funkcje systemu, jak kontrola uprawnień aplikacji, Now On Tap, czy Doze Mode, czyli zwiększenie żywotności baterii. Inną nowością w oprogramowaniu jest dodanie kilku efektów przejścia między pulpitami oraz szybsze i bardziej intuicyjne wyszukiwanie aplikacji. Oczywiście standardowo zostały usunięte błędy i wprowadzono poprawki, a aktualizacja ogólnie rzecz ujmując, poprawia wydajność smartfona.

Niestety wraz z Androidem 6.0 Marshmallow w Xperia Z5, firma Sony nie przywróciła trybu Stamina, choć są głosy, że w kolejnych aktualizacjach zostanie ona dodana. Na ile jest to prawdą, nie mamy pojęcia, ale z pewnością okaże się to w niedalekiej przyszłości. Warto jeszcze dodać, że nowe oprogramowanie dalej uniemożliwia użycie karty pamięci microSD do rozszerzenia pamięci wewnętrznej telefonu.

Na tę chwilę Android 6.0 Marshmallow został udostępniony dla wszystkich wariantów Sony Xperia Z5. Jeśli chodzi o Xperia Z5 Premium i Z5 Compact to tutaj taka aktualizacja pojawi się niedługo, więc użytkownicy tych modeli muszą jeszcze trochę poczekać.

źródło: Xperiablog