Smartfony z systemem Android od wieków cierpią na problemy z przenoszeniem gier i aplikacji na zewnętrzną kartę pamięci, gdyż w większości przypadków jest to niemożliwe lub ogranicza się do przeniesienia jakiejś małej części aplikacji. Problem ten dotyczy głównie urządzeń z małą pamięcią wewnętrzną, ale również posiadając urządzenie z wyższej półki może zajść taka potrzeba, szczególnie jak posiada się kartę o dużo większej pojemności niż pamięć wewnętrzna urządzenia. Na szczęście razem z premierą Androida 6.0 Marshmallow problem ten teoretycznie zniknął, gdyż Google wprowadził możliwość przystosowania karty pamięci do działania jako pamięć wewnętrzna urządzenia, zastępując tą fabryczną. Funkcja ta fachowo nazywa się Adoptable storage i pozwala ustalić jaka część pamięci karty będzie traktowana jako pamięć do instalacji gier i aplikacji, a jaka do przechowywania plików. Niestety jednak więksi producenci smartfonów postanowili tę funkcję usunąć z systemu. Jednym z nich jest Samsung i jego dwa najnowsze smartfony – Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 edge. Większość tłumaczy ten fakt tym, że korzystanie z zewnętrznej karty pamięci (szczególnie tych tańszych modeli) jako pamięć wewnętrzna potrafi wpłynąć negatywnie na działanie urządzenia. Informacja ta zderzyła się ze sporą dezaprobatą ze strony internautów, ale jak się okazuje nie wszystko jest stracone!

Niejaki PaulOBrien z modaco.com odkrył, że owszem funkcja Adoptable storage faktycznie nie występuje w ustawieniach telefonów z linii Galaxy S7, ale jest ona zaszyta głębiej w systemie i ciągle istnieje możliwość z niej skorzystania. Operacja ta nie wymaga posiadania uprawnień administratora (roota) i nie narusza w żaden sposób zapisów gwarancji urządzenia. Proces wiąże się z usunięciem wszystkich danych znajdujących się aktualnie na karcie pamięci, dlatego też należy zrobić kopię zapasową danych znajdujących się na karcie. Wszystko trwa dosłownie parę minut, a w razie co zmiany cofnąć można bez większych problemów.

Aktualne ceny:
Samsung Galaxy S7 (czarny)  |  Samsung Galaxy S7 (złoty)  |  Samsung Galaxy S7 (biały)  |  Samsung Galaxy S7 (srebrny)  |  Samsung Galaxy S7 dual SIM (czarny)

Cały proces polega na odpowiednim sformatowaniu karty pamięci za pośrednictwem telefonu. Do tego celu potrzebny będzie komputer, Galaxy S7 lub Galaxy S7 edge, przewód USB i oczywiście karta microSD. W moim przypadku jest to Samsung EVO o pojemności 32 GB. Przed rozpoczęciem faktycznego procesu adaptacji karty, należy przygotować odpowiednio nasz obszar roboczy. Na początku trzeba pobrać najnowsze sterowniki USB Samsunga oraz paczkę z adb (Android Debug Bridge). Sterowniki oczywiście należy zainstalować na komputerze, a paczkę adb wypakować w dowolnym miejscu na dysku (np. na pulpicie).

Teraz trzeba przejść do Ustawienia > Informacje o urządzeniu (na samym dole listy) > Informacje o oprogramowaniu > Numer wersji (naciskamy około 7-8 razy, aż pojawi się komunikat „Został włączony tryb programisty”). Następnie wracamy do głównego ekranu ustawień, gdzie wybieramy Opcje programisty i włączamy Debugowanie USB, potwierdzając wszystko kliknięciem „Ok”.

W tym momencie można już zamknąć ustawienia i podłączyć telefon do komputera. Na ekranie Galaxy S7 powinno się pojawić zapytanie o zezwolenie na debugowanie USB. Wyrażamy na to zgodę.

samsung-galaxy-s7-poradnik-adoptable-storage-zezwolenie

Jak już połączenie między komputerem i telefonem zostało pomyślnie ustanowione, należy przejść do folderu, w którym została wypakowana paczka z adb. W dowolnym pustym miejscu w oknie z folderem trzeba przytrzymać klawisz Shift na klawiaturze i PPM (Prawy przycisk myszki), a następnie wybrać opcję „Otwórz okno polecenia tutaj”.

adb-okno-polecenia

Po paru sekundach wyskoczy czarne jak noc okno, jest to wiersz poleceń. Wpisz komendę adb shell, aby ustanowić bezpośrednie połączenie z urządzeniem, a następnie komendę sm list-disks, która wyświetli listę nośników zdolnych do przejęcia roli pamięci telefonu. Zapisz teraz oznaczenie za pomocą którego został oznaczony dysk. Przykład: disk:179,0.

adb-list-disks

Teraz dotarliśmy do kluczowego momentu, czyli formatowania karty pamięci. Teraz trzeba podjąć decyzję czy miejsce dostępne na karcie chcemy w pełni przeznaczyć na kwestie systemowe jak chociażby aplikacje i gry czy podzielić ją między pamięć widoczną dla innych urządzeń jak włoży się kartę pamięci. W obu przypadkach wymagane jest skorzystanie z komendy, która ma formę: sm partition DYSK TYP PROPORCJE. Załóżmy, że karta pamięci ma oznaczenie disk:179:160, więc polecenie może wyglądać tak:

  • jeśli karta ma służyć jako pamięć wewnętrzna bez możliwości dostępu z zewnątrz: sm partition disk:179:160 private
  • jeśli karta ma służyć zarówno jako pamięć wewnętrzna jak i zewnętrzna w proporcjach 50 na 50: sm partition disk:179:160 mixed 50
  • jeśli karta ma służyć tylko jako pamięć zewnętrzna: sm partition disk:179:160 public

adb-disk-private

Proces ten może potrwać trochę czasu, co zależy od wersji smartfonu i pojemności karty pamięci. Jeśli już się zakończy wystarczy przejść do  Ustawienia > Pamięć. Tam można zauważyć, że telefon wyświetla nową pamięć wewnętrzną. Jeśli jest jej więcej to oznacza to, że trik z Adoptable Storage się udał. Póki co z nieznanych jak na razie powodów telefon wyświetla błędną wartość pamięci ogólnej, ale wszystko zdaje się działać bez najmniejszych problemów. Jak będą instalowane aplikacje, telefon generalnie „faworyzuje” zawsze pamięć z większą ilością wolnego miejsca, ale zawsze można przenosić aplikacje między nimi ręcznie.

źródło: Modaco, Android Authority

Aktualizacja:

Zapytany przez jednego z czytelników, postanowiłem sprawdzić zawartość karty pamięci po instalacji jakiejś większej gry. Dla przykładu będzie to Need for Speed No Limits, który waży niecałe 900 MB. Po instalacji gry system pokazuje, że na karcie pamięci zajęte jest 0,89 GB, co wskazuje na to, że gra automatycznie przy instalacji wskoczyła na kartę. Pomijam już fakt błędnego wyświetlania pojemności karty, ale dziwne jest to, że po podłączeniu smartfonu do komputera w Ten Komputer pojawia się pozycja Samsung Galaxy S7, a w nim tylko pamięć Phone. W ogóle nie widać drugiego nośnika, czyli karty pamięci. Z ciekawości wyjąłem kartę z telefonu i po podłączeniu jej do komputera za pomocą adaptera USB… nie widać żadnych plików poza dwoma pustymi folderami. Jak się jednak okazuje, gdy nie ma karty pamięci w telefonie, od razu po uruchomieniu pojawia się komunikat na belce „Brak: Karta pamięci”, a ikona od No Limits jest nieaktywna. Gdzieś te pliki muszą być, ale tej zagadki jeszcze nie rozwikłałem. Po włożeniu karty do telefonu, wszystko wraca do normy i można grać.

Doszły mnie słuchy, że w aktualizacji do Androida 7.0 Nougat możliwość adaptacji pamięci została zablokowana. Działa tylko do wersji Marshmallow. Jednak, jak piszą niektórzy użytkownicy, jest na to sposób. Jeśli na telefonie jest Nougat, trzeba wgrać wcześniejszą wersję systemu, wykonać całą procedurę i potem zrobić aktualizację do Nougata.

To by było na tyle w tym Galaktycznym Poradniku z Plusem. Mamy nadzieje, że powyższe instrukcje okazały się przydatne. Poradnik powinien też działać z Samsungiem Galaxy S6, Galaxy S6 edge, Galaxy S6 edge+ (zewnętrzny nośnik przez USB OTG) i być może nawet z Galaxy S5, ale jeszcze tego nie sprawdziliśmy. Zapraszamy do komentowania poniżej i zadawania pytań, o ile oczywiście takie macie. Warto też zapoznać się z poprzednimi artykułami z serii Galaktyczny Poradnik Plus jak i Galaktyczny Poradnik. A już niedługo na łamach galaktycznego w ramach głównej serii poradników pojawi się długo wyczekiwane kompendium wiedzy o rootowaniu. Stay tuned!