Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma Oppo oficjalnie zaprezentowała swoje flagowe smartfony z serii R – Oppo R9 oraz Oppo R9 Plus. Niestety w dużej części, plotki które ostatnio wyciekły na temat specyfikacji tych smartfonów nie pokrywają się z oficjalnymi informacjami. Szkoda, bo zapowiadały się naprawdę mocne i ciekawe urządzenia od Chińczyków. Z drugiej jednak strony aparaty zaskakują, głównie te z przodu.

Premiera Oppo R9 i Oppo R9 Plus odbyła się w Chinach na specjalnie zorganizowanej konferencji Oppo. Oba urządzenia charakteryzują się cienkimi ramkami wokół wyświetlacza – tylko 1,66 mm – co z pewnością wpływa na pozytywny odbiór wizualny. Dodatkowo obudowa w obydwu smartfonach została wykonana z metalu oraz został dodany fizyczny przycisk Home, w którym znajduje się czytnik linii papilarnych. Tutaj producent chwali się, że odblokowanie urządzenia odciskiem palca trwa zaledwie 0,2 sekundy.

Oppo R9|R9 Plus
Oppo R9|R9 Plus / fot. Oppo

 

Przejdźmy teraz do omówienia specyfikacji, która mimo to, że się nie potwierdziła z plotkami w stu procentach, to i tak prezentuje się bardzo dobrze. Oppo R9 dostał 5,5-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości Full HD, natomiast Oppo R9 Plus ma nieco większy ekran, bo 6-calowy AMOLED i rozdzielczość Full HD. Przecieki twierdziły, że 6-calowa wersja dostanie rozdzielczość QHD, ale ostatecznie mamy mniejszą rozdzielczość, co w sumie pozytywnie wpłynie na baterię. A skoro już o baterii mowa, to w R9 znajdziemy akumulator o wielkości 2850 mAh, podczas gdy w R9 Plus jest to bateria o pojemności aż 4120 mAh. W przypadku tego drugiego, użytkownicy powinni osiągać w miarę dobre wyniki pracy na jednym ładowaniu, mimo tak dużego wyświetlacza.

Nowości od Chińczyków nie dostały niestety najnowszego procesora od firmy Qualcomm. Oppo R9 ma 8-rdzeniowy procesor Mediatek Helio P10 o taktowaniu zegara do 2,0 GHz, a wersja Plus otrzymała 8-rdzeniową jednostkę Snapdragon 652, który wspiera 64-bitowe przetwarzanie. Tutaj warto przypomnieć, że plotki sugerowały Snapdragona 820 i szkoda, że chociaż to nie sprawdziło się w rzeczywistości. Zarówno Oppo R9, jak i Oppo R9 Plus mają 4 GB pamięci operacyjnej RAM i będą występować w wersji z 64 GB pamięci wbudowanej. Jeśli pamięć flash okaże się za mała, jest możliwość jej rozbudowany za pomocą karty pamięci do 128 GB.

Oppo R9 / fot. Oppo
Oppo R9 / fot. Oppo

 

Jeśli chodzi o stronę fotograficzną, to też nie wszystko się potwierdziło, ale i tak jest bardzo dobrze. Oppo R9 i R9 Plus dostały 16 Mpix aparat przedni, więc tutaj zdjęcia selfie powinny być bardzo dobrej jakości. Szaleństwo. Miłośnicy selfie będą wniebowzięci. Główny aparat w R9 ma 13 Mpix, a w Oppo R9 Plus 16 Mpix. Oba urządzenia występują w wersji dual SIM i posiadają moduł LTE. R9 jest gruby na 6,6 mm i waży 145 gramów, a R9 Plus, z większą baterią, ma grubość 7,4 mm i waży 185 gramów. System Android w obydwu urządzeniach to Android 5.1.1 Lollipop. Zostawię to bez komentarza.

Oppo R9 i R9 Plus dostępne będą w kolorze złotym i różowo-złotym. Jeśli chodzi o ceny, to R9 został wyceniony na 430 dolarów (ok. 1665 złotych), a R9 Plus na 510 dolarów (ok. 1975 złotych). Ceny zatem są atrakcyjne, ale trzeba pamiętać, że jeśli smartfony pojawią się w Europie, to tutaj może być nieco drożej. Oppo R9 dostępny w sprzedaży w Chinach będzie już od 24 marca, natomiast Oppo R9 Plus od 12 kwietnia.

źródło: Oppo przez PhoneRadar