Nikogo nie zaskoczy fakt, że komputeryzacja trwa w najlepsze. Z tego powodu umiejętności obsługiwania nowoczesnych technologii stają się coraz bardziej cenne, a wykwalifikowani programiści zaczynają być potrzebni na większą skalę. I właśnie dlatego Google chce uczyć dzieci programowania poprzez zabawę. Tak ma działać Projekt Bloks.

Google oficjalnie zapowiedziało Projekt Bloks, czyli platformę, która ma dostarczyć dzieciom możliwość doświadczenia programowania w fizyczny sposób. Brzmi to dziwnie, ale pomysł jest całkiem ciekawy. Założenie jest takie, że dziecko ma nauczyć się rozwiązywania problemów rachunkowych w trakcie zabawy. Dlaczego podkreślam tutaj „w trakcie”? Wszyscy wiemy, że większość gier edukacyjnych, zarówno tych komputerowych jak i planszowych, jest po prostu nudna. Mało które dziecko zajrzy do tabliczki mnożenia zamiast ciekawej platformówki, prawda? Mam jednak wrażenie, że w przypadku projektu Bloks, dziecko nie całkiem jest świadome, że się uczy. Wiecie, tak trochę podświadomie rozwija sobie zdolność logicznego myślenia, bez umieszczania wszędzie ogromnych, odstraszających napisów takich jak NAUKA czy EDUKACJA.

Poniżej znajduje się przykładowa „zabawka”.

Przykładowe "problemy" w Bloks
Przykładowe „problemy” w Bloks  / fot. Google

 

Google twierdzi, że ta platforma ma też służyć trochę wyższym celom. Swego rodzaju „obniżeniu” barier deweloperom przy tworzeniu własnych projektów – pokazanie im, jak łatwo można połączyć software z hardwarem. Aby programowanie i programy stały się namacalne – prawdopodobnie w formie jakichś zabawek zintegrowanych z konkretnymi aplikacjami. Przyznam szczerze, że ta wizja wydaje mi się za bardzo optymistyczna, ale mocno jej kibicuję. W kontekście dzieci, być może uda się je oderwać od tabletów i komputerów i zainteresować czymś równie atrakcyjnym, a mniej szkodliwym i bardziej rozwijającym? Trzymam kciuki.

Budowa systemu Bloks
Budowa systemu Bloks / fot. Google

 

Jak to wszystko ma działać? Do wyboru są trzy komponenty: jeden Brain Board, kilka Base Board oraz kilka Pucks. Te ostatnie są elementami, które można zaprogramować z różnymi instrukcjami – mogą to być przełączniki, guziki albo dźwignie. Przyłączane są one do Base Board i ten element można określić jako „moduł”. Takie moduły można łączyć ze sobą w dowolnej kolejności i orientacji, tworząc jakiś „ciąg” instrukcji. Całość jest podłączana do Brain Board, który otrzymuje i przetwarza polecenia, po czym wysyła je do podłączonego urządzenia, np. tabletu.

W chwili obecnej, trwają zapisy dla zainteresowanych w badaniu i rozwijaniu Projekt Bloks, a więc gotowy produkt powinniśmy ujrzeć w ciągu najbliższych kilku lat.

Jeśli jesteście naprawdę ciekawi tej platformy, warto zajrzyć na Google Blog oraz do tego dokumentu.

źródło: GoogleBlog via AndroidCentral