Jakiś czas temu pisałem o tym, że Huawei być może przejmie jednego z nowych Nexusów. Na chwilę obecną nie można powiedzieć ze stuprocentową pewnością czy jest to prawda, ale w sumie za sprawą Nexusa 6P pokazał na co go stać, więc szanse są. Wiemy natomiast, że nie tylko Chińczycy interesują się tymi smartfonami. Podobno produkcją dwóch z nich ma zająć się HTC.

Chciałbym zacząć od tego, że portal Android Police ocenia te informacje na 9/10 w skali pewności, więc może nie są jeszcze potwierdzone, ale wysoce prawdopodobne. HTC w tym roku wypuści dwa modele: Sailfish oraz Marlin. Zapewne są to nazwy „robocze”, ale to ich będziemy się trzymać, bo po prostu tylko te są znane.

Zaczniemy od Sailfish, ponieważ plotki o tym smartfonie z serii Nexus zostały ujawnione już trochę wcześniej. Urządzenie ma być oczywiście wyprodukowane przez HTC i posiadać ekran w technologii AMOLED o wielkości 5 cali i rozdzielczości Full HD, co przełoży się na 440 pikseli na cal. Już teraz możemy ujrzeć, iż będzie to urządzenie z wyższej półki, co potwierdza również 4 GB pamięci RAM. Bateria ma mieć pojemność 2770 mAh, jednak jak wszyscy wiemy, że liczy się czas pracy, a nie wielkość akumulatora. Niestety, o procesorze wiemy tylko tyle, że będzie czterordzeniowy i taktowany zegarem 2.0 GHz. Niepewna jest również informacja o pamięci wewnętrznej, ale mówi się o 32 GB. Kamera tylna ma mieć 12 megapikseli, a przednia 8 megapikseli, ale jak wspominałem już kilkukrotnie, wartość ta ma niewiele wspólnego z jakością wykonywanych zdjęć. Możemy spodziewać się również czytnika linii papilarnych zlokalizowanego na pleckach telefonu oraz portu USB typu C. Czyżby szykował nam się następca Nexus 5X?Głośnik zlokalizowany będzie na dole smartfona (nie wiadomo, czy będzie pojedynczy czy podwójny), a port jack na górze. Ostatnią informacją o Sailfish jest to, że będzie posiadał Bluetooth w technologii 4.2.

LG Nexus 5X / fot. Google
LG Nexus 5X / fot. Google

 

Przyszedł czas na drugi model o pseudonimie Marlin. Ten Nexus opisany jest nieco skromniej, ale w zamian udało się go znaleźć w rankingu Geekbench.  Informacje o ekranie po raz kolejny są dokładne – 5,5-calowa przekątna i rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, również w technologii AMOLED. Zmienia się także bateria, bo ma tutaj 3450 mAh oraz pamięć wbudowana – 32 lub 128 GB. Telefon zostanie wyposażony w 4 GB RAM (podobnie jak Sailfish), a procesor to prawdopodobnie Snapdragon 820 co sugerują informacje w benchmarku. Patrząc na taktowanie, smartfon może być nieco słabszy obliczeniowo, ale spodoba się osobom, którzy szukają lepszego i większego ekranu. Zagranie dość specyficzne, bo spodziewałem się, że rozdzielczość 2K będzie wskazywać na urządzenie z tej najwyższej półki.

Ale wracając do wyników – zostały one udostępnione rano 30 czerwca, a sam telefon opisany jest jako „google marlin” pracujący pod kontrolą systemu „Android N”.

Marlin w Geekbench
Marlin w Geekbench / fot. GSMArena

 

źródło: AndroidPolice: Sailfish, Marlin; GSMArena
na zdjęciu głównym: Nexus 6