Już od paru dobrych lat urządzenia Nexus, sygnowane przez Google, traktowane są jako referencyjne smartfony. Choć ostatnie dwa lata nie były specjalnie udane, Google się nie poddaje. Jeszcze w tym roku mamy ujrzeć dwa Nexusy, jednak według najnowszych doniesień kolejnym celem giganta z Mountain View będzie też smartwatch. A nawet dwa!

Tutaj muszę zaznaczyć, iż informacja ta w chwili obecnej jest tylko plotką. Bardzo prawdopodobną i według AndroidPolice niemal stuprocentowo pewną, ale plotką. Dlaczego o tym wspominam? Doniesienia o domniemanym smartwatchu od Google, który miał być przygotowany przez LG, pojawiły się już ponad dwa lata temu. Znaliśmy nawet domniemaną specyfikację urządzenia. Niestety, tamte plotki się nie sprawdziły, lecz nadzieja zawsze umiera ostatnia. Według nieznanego nam źródła, Google rozpoczęło pracę nad dwoma smartwatchami, które prawdopodobnie zostaną przypisane serii Nexus. Ich przewidywana premiera jednak nie nadejdzie zbyt prędko i na pewno pojawią się po prezentacji dwóch nowych Nexusów. Ale dlaczego, po raz kolejny, nie będzie jednego urządzenia, tylko dwa? Powód jest taki sam – jeden zegarek będzie bardziej „wypasiony” i droższy, a drugi standardowy i co za tym dzie, tańszy.

Przechodząc jednak do samych urządzeń – pierwszy smartwatch, nazwany roboczo Angelfish, będzie tym nieco lepszym. Jeśli chodzi o aspekty wizualne, to zegarek będzie miał okrągłą tarczę (coś na kształt Moto 360 albo LG Urbane), jednak mamy spodziewać się zaokrągleń w stronę ciała i raczej sportowego designu, niż płaskiego „placka”. Sam smartwatch ma mieć około 14 milimetrów grubości i mieć średnicę 43,5 milimetra, co czyni go całkiem topornym zegarkiem. Prawdopodobnie wszystko spowodowane jest baterią, ponieważ urządzenie będzie posiadać nie tylko LTE, ale również GPS oraz pulsometr. Wszystko ma być napędzane Androidem Wear w wersji 2.0, wspomagane przez pełną integrację z Google Assisant, a wybory podejmować będziemy dzięki trzem przyciskom.

Koncepcyjna grafika smartwatcha Google
Koncepcyjna grafika smartwatcha Google / fot. ixbt.com

 

Drugi smartwatch, Swordfish, jest wersją klasyczną. Zarówno ze względu na kształt, jak i ilość funkcji. Tutaj pojawi się tylko jeden przycisk, jednak to nie jedyne zmniejszenie. Różnica ma być widoczna w rozmiarze – średnica tarczy wyniesie 42 milimetry, a grubość 10,6 mm, co zdecydowanie uczyni ten zegarek łatwiejszym w codziennym noszeniu. Niestety, płacimy za to funkcjonalnością, bo zabraknie LTE, GPS oraz prawdopodobnie pulsometru.

Smartwatch z serii Nexus może być czymś bardzo ciekawym. Czekamy.

źródło: AndroidPolice