Nie muszę chyba ukrywać, że kamerki sportowe stają się coraz bardziej popularne. Głównie dlatego, że oferują lepszą jakość filmów, więcej opcji i są tańsze. LG w tym roku zaryzykowało już raz, wprowadzając modułowy smartfon LG G5 i tym razem również wypuszcza coś niekonwencjonalnego. Przyjrzyjmy się bliżej LG Action CAM LTE.

Pewnie zastanawiacie się dlaczego nawiązałem we wstępie do smartfonu LG G5? Otóż wszystko wskazuje na to, że nowa kamerka sportowa dołączy do grupy LG Friends, gdzie obecnie jest już chociażby kamera do nagrywania w 360 stopniach, moduł aparatu LG Cam Plus, odtwarzacz Hi-Fi i gogle wirtualnej rzeczywistości. Udowadnia to, że LG nie zrezygnowało z wizji stworzenia ekosystemu urządzeń, gdzie „mózgiem” będzie smartfon. Choć LG G5 budził trochę kontrowersji, należy przyznać, że LG Action CAM LTE zapowiada się naprawdę obiecująco.

Na samym początku warto zobaczyć, jak będzie prezentowało się samo urządzenie, a potem najprawdopodobniej przyjdzie czas na zaskoczenie, wynikające z tego ile można zmieścić w tak małej kamerce.

Urządzenie nagrywa filmy, co nie jest żadnym zaskoczeniem. W jakiej jakości? Przy rozdzielczości UHD (1440 x 2560 pikseli) maksymalna ilość klatek na sekundę to 30, dla Full HD wynosi 60 klatek, a w przypadku HD można nagrać filmy w zwolnionym tempie i 120 klatkach na sekundę. Ale co w niej takiego specjalnego? Kamera posiada wbudowane LTE (także 3G) oraz Wi-Fi, co umożliwia udostępnianie obrazu na żywo w rozdzielczości HD i 30 klatkach. Wspiera także YouTube Live, więc możliwości będzie całkiem sporo. Mimo że kamera jest przyjacielem telefonu LG G5, to nie będzie on wymagany do korzystania z kamerki – wystarczy do tego urządzenie z systemem w wersji 5.0 Lollipop lub nowszym w przypadku smartfonów i tabletów z Androidem lub iOS 9 lub nowszym w przypadku urządzeń firmy Apple.

Filmy można natychmiastowo przesłać na telefon, jednak smartfon będzie służył raczej do zdalnego sterowania kamerą. Jak widać na zamieszczonych grafikach, urządzenie wyposażone jest w uchwyt (który przy okazji w jakiś sposób ma chronić ją przed uszkodzeniem) i ma działać jak kamerka akcji – przyczepiona na kask lub do kierownicy roweru. Z tego powodu też zdecydowano się na wodoodporność zgodną ze standardem IP67. Niestety, samo urządzenie ma raczej kształt kamery Contour niż GoPro, więc montowanie go na klatce piersiowej czy dłoni będzie raczej kłopotliwe.

Kamerka jest napędzana procesorem Snapdragon 650 (takim samym jak w Xiaomi Mi Note 3!), a do tego ma 2 GB pamięci RAM i 4 GB pamięci, ale nie użytkownika, tylko systemu. Niestety zabrakło tutaj wbudowanego miejsca na nagrania, należy obraz zapisywać bezpośrednio na telefonie, streamować lub włożyć kartę microSD – obsługiwane są tutaj nośniki o pojemności do 2 TB. Urządzenie pojawiło się już na rynku koreańskim, więc teraz czekamy na europejską premierę. Cena póki co pozostaje wielką niewiadomą.

źródło: LGPhoneArena