Android 7.0 Nougat zbliża się do nas wielkimi krokami. Według Google, ostatni Developer Preview, który ujrzał światło dziennie, jest ostatnim jakie jest nam dane sprawdzić przed oficjalną premierą. Z tego powodu możemy zaryzykować stwierdzeniem, że wiemy już wszystko o tym, czego powinniśmy się spodziewać po nowej wersji systemu. Tym razem Google przyszykowało coś ciekawego i jest to… źrodło, z którego zainstalowana została dana aplikacja.

Nie muszę chyba nikomu przypominać, że wiele osób wybiera Androida ze względu na łatwe instalowanie aplikacji z nie do końca oficjalnych i legalnych źródeł. Absolutnie nie pochwalam tego zachowania, ale możliwość instalacji z „Nieznanych źródeł” wiąże się z jeszcze jednym – dostęp do wielu ciekawych projektów, które nie są dostępne (jeszcze) w Google Play. Często twórcy udostępniają na swojej stronie plik .apk za darmo, wersję w Google Play traktując jako Donate. A wiele ciekawych projektów nigdy Google Play nie ujrzało, ze względu na formalności i koszta jakie trzeba z tego powodu ponieść. Dlaczego o tym mówię? Chcę po prostu przypomnieć, że instalacja z nieznanych źródeł to nic złego. Pamiętajmy tylko, aby robić to tylko ze stron, co do których jesteśmy pewni.

Jednak wracając do rzeczy – dotychczas wręcz niemożliwym, z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, było określenie skąd pochodzi dana aplikacja. Sam system też zdawał się to nie całkiem rozróżniać, bo przykładowo instalacja Pokemon GO z APKMirror automatycznie uprawniała nas do „aktualizacji” aplikacji po polskiej premierze gry. Nie wiem jak sprawa z aktualizowaniem wygląda po zainstalowaniu płatnej aplikacji, bowiem nigdy tego nie robiłem, ale jedno jest pewne – po zainstalowaniu danej aplikacji z zewnętrznego źródła, Google Play pokazywał ją jako „zainstalowaną” właśnie. W najnowszym Androidzie, gigant z Mountain View wprowadza drobną funkcję, która moim zdaniem naprawdę ułatwia życie.

Po wejściu w informacje o aplikacji pojawia się nowa pozycja Store, która informuje nas skąd zainstalowana została aplikacja. Póki co, system posiada dwa warianty – Google Play, czyli instalacja bezpośrednio ze sklepu oraz Package Installer, czyli najprościej mówiąc są to aplikacje instalowane ręcznie. Na chwilę obecną Nougat nie rozróżnia, czy aplikacja pochodzi z np. Amazon lub Humble Bundle i wszystkie przypisuje do Package Installer, jednak jestem przekonany, że to kwestia czasu – a wtedy ta funkcja będzie naprawdę przydatna.

Sam posiadam wiele aplikacji z Amazona (swego czasu można było dorwać wersje Pro aplikacji za grosze) jak i jeden Humdle Bundle, kilka z tych aplikacji dubluje mi się ze sklepem Play i taka opcja może się przydać nie tylko w przypadku identyfikowania źródła danej aplikacji, ale być może pozwoli na automatyczne aktualizacje z poziomu wspomnianych platform, a nie na ponowne ręczne instalowanie pliku .apk.

źródło: PhoneArena