Większość smartfonów ma miejsce na kartę pamięci przez co szybko można dołożyć nawet kilkaset gigabajtów dodatkowej przestrzeni na dane. Niektóre smartfony miały slot i przez chwilę go nie miały jak to było w przypadku Galaxy S6 i pozostałych flagowców Samsunga, a inne w ogóle go nie miały i to od samego początku. Tak, chodzi o iPhone’y od Apple, gdzie użytkownicy są zdani tylko na pamięć wewnętrzną, dopłacając krocie, by mieć jej jeszcze więcej. Ciekawym więc pomysłem jest zewnętrzna pamięć przykładowo taka jak Transcend JetDrive Go 500G. Ostatnio mogłem taką przetestować.

Transcend JetDrive Go 500G trafił do mnie w złotym kolorze i pojemności 64 GB, więc można założyć, że jest to „najbogatszy” wariant, bo pendrive występuje też w wersji z 32 GB, a obudowa może być też w kolorze srebrnym. Z drugiej strony do testu posłużył iPhone 6s z pamięcią 16 GB, więc to chyba idealne połączenie, bo akurat dla niego dodatkowa pamięć to jak „first aid kit”.

Opakowanie i zawartość

JetDrive Go 500G otrzymujemy w niewielkim, płaskim opakowaniu i nie jest tak, że w środku mamy tylko samą pamięć jak to przeważnie w przypadku takich akcesoriów bywa. Oprócz głównego urządzenia znajdziemy też skórzany, kilkucentymetrowy pasek, który sprawi, że pendrive będziemy mieć pod większą kontrolą i dwie zatyczki w dwóch kolorach na złącze Lightning, które możemy wykorzystać też na USB z drugiej strony, chroniąc go np. przed kurzem. Mnie podoba się też to, że na opakowaniu – bądź co bądź małym – zmieściło się całkiem sporo informacji jak specyfikacja, wymagania, możliwości, różnego rodzaju oznaczenia, a nawet kod QR do pobrania dedykowanej aplikacji. Fajnie.

Wygląd i wykonanie

Pamięć ma niewielkie wymiary i waży około 5 gramów, a przynajmniej tak podaje producent. Cała obudowa została wykonana z aluminium i nie posiada żadnych ruchomych elementów, oczywiście nie licząć doczepianej później smyczki czy zatyczki na złącza. Transcend JetDrive Go 500G z jednej strony ma wtyczkę Lightning poprzez które podłączymy go do nowszych urządzeń od Apple z tym symetrycznym złączem, czyli smartfonów takich jak iPhone 5, iPhone 5S i iPhone 5C, iPhone 6, iPhone 6s i iPhone 6s Plus, iPod touch piątej generacji, iPod nano siódmej generacji, a także iPad czwartej generacji, iPad Air i iPad Air 2 oraz iPad mini z 2012 roku, 2013 z ekranem Retina, iPad mini 4 i iPad Pro.

Z drugiej strony z kolei jest pełnowymiarowe USB wspierające standard 3.1 dzięki czemu pendrive możemy podłączyć do komputera. Złącze jak na najnowszy standard przystało, zostało zaakcentowane niebieskim kolorem.

 


SPIS TREŚCI:

  1. OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ ZESTAWU | WYGLĄD I WYKONANIE
  2. WYDAJNOŚĆ | APLIKACJA JETDRIVE GO | PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY