Wbrew temu co myśli wielu z nas, Google odpowiada za więcej niż jeden system operacyjny. Jest to nie tylko Android, ale także Chrome OS czy Chromecast. Wszystkie z nich łączy jedna cecha – są oparte na Linuxie. Teraz dowiadujemy się, że chce stworzyć coś własnego. Poznajcie system, który póki co znamy pod nazwą Fuchsia.

Zacznę od wyjaśnienia co oznacza ta „Fuchsia”. Tłumacząc to słowo na polski otrzymamy bardzo podobnie brzmiący wyraz fuksja. To kolor, zbliżony do różu, a dokładniej pisząc i pokazując – o taki. Google tłumaczy to jeszcze prościej. W opisie tego systemu na GitHubie gigant z Mountain View napisał tak:

Pink + Purple == Fuchsia (a new Operating System)

Odejdźmy jednak od kwestii leksykalnych i przejdźmy do konkretów. Po pierwsze, kernel dla tego systemu jest oparty na projekcie LittleKernel i nazywa się Magenta. Subtelna różnica, prawda? I tak jak Android jest „zasilany” przez Linuxa, tak Fuchsia będzie zasilana przez Magentę. Zaletą tego kernela jest to, że został wręcz stworzony do skalowania, co oznacza, że system na nim oparty można z powodzeniem i bardzo łatwo wykorzystać na smartfonach i komputerach, tak naprawdę bez jego modyfikacji. Fuchsia ma już kernel, ale co z samym systemem? Za interfejs odpowiadać będzie Flutter, a głównym językiem programowania stanie się Dart. Jak sami widzicie, całość zostanie oparta na znanych deweloperom projektach i nie będzie tutaj raczej zabawy w autorskie rozwiązania, których każdy będzie musiał uczyć się od nowa. Wiemy także, że Fuchsia wspierać będzie zarówno 32- jak i 64-bitowe procesory ARM oraz 64-bitowe procesory naszych komputerów. Travis Geiselbrecht, pracownik Google potwierdził, że system będzie także dostępny na Raspberry Pi. Ci, którzy interesują się programowaniem, mogą już teraz zajrzeć tutaj i rozpocząć tworzenie swoich projektów. 

Wszystko zapowiada się na to, że Google pracuje nad systemem, który będzie dostępny dla każdego i na wszystkie urządzenia. Mam tylko nadzieję, że nie zostanie porzucony jak kiedyś bada. Pamiętacie jeszcze smartfony Wave? 

źródło: AndroidPolice przez Hacker News oraz GitHub