W maju tego roku mieliśmy okazję usłyszeć o dwóch aplikacjach od Google – Allo i Duo. Wielu internautów wyraziło swoje niezadowolenie, że gigant z Mountain View niepotrzebnie tworzy osobne programy, zamiast wprowadzić wszystkie funkcje do Hangouts. Już niedługa pierwsza z zapowiedzianych aplikacji wejdzie do Google Play. Będzie to Duo. 

Jak już wspomniałem, na konferencji Google I/O 2016 zostały zapowiedziane dwie nowe aplikacji do komunikacji. Allo, która ma stać się inteligentnym asystentem służącym do szybkiego i sprawnego odpisywania na wiadomości oraz Duo, która ma być wykorzystywana do rozmów wideo – takim „twarzą w twarz”. Druga ze wspomnianych aplikacji już wchodzi do Google Play i jak się okazuje ma pojawić się również na iOS. Moim subiektywnym zdaniem, Duo ma być swego rodzaju odpowiedzią na FaceTime, kluczową funkcję z iUrządzeń. Bo przecież właśnie tego nam brakowało – porządnego komunikatora służącego do internetowych rozmów wideo. To rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich, co prawdopodobnie w założeniu Google ma stać się bardziej popularne niż to od Apple.

Duo na Androidzie oraz iOS
Duo na Androidzie oraz iOS / fot. Google Blog

 

I teraz pojawia się fundamentalne pytanie – Czym to całe Duo właściwie się różni od Hangouts? Tak na dobrą sprawę jest to po prostu… mocno okrojona wersja tego drugiego, bowiem za pomocą Duo będzie można rozmawiać tylko w dwie osoby. Całość ma być także bardziej przejrzysta niż dotychczasowe rozwiązanie Google, również dzięki temu, że nie będzie tak naszpikowane funkcjami. Niepotrzebne będzie także konto Google, ponieważ naszym „kontem” będzie po prostu numer telefonu, zweryfikowany SMS’em. No i co ciekawe – rozmowy za pomocą Duo będą bezpieczne, bo szyfrowane. Czy aplikacja ta odniesie sukces? Trudno określić, ale myślę, że tak. W końcu porozumiewanie się za pomocą Skype czy Hangouts nie jest aż tak przejrzyste i szybkie, a wielu korzysta przecież z dostępnych tam opcji wideo-rozmowy.

Na chwilę obecną aplikacji nie można jeszcze pobrać z oficjalnego źródła, ale można wykonać „wstępną rejestrację”, dzięki której zostaniemy powiadomieni o aplikacji w chwili premiery. A jeśli nie możecie się doczekać Duo, a instalowanie z nieznanych źródeł nie jest Wam straszne, to na APKMirror już teraz można pobrać plik instalacyjny aplikacji. Niestety, potestować raczej nikomu się nie uda – rejestracja póki co przyjmuje tylko numery ze Stanów Zjednoczonych. Dostępna tam najnowsza wersja umożliwia już korzystanie z aplikacji, także w Polsce.

AKTUALIZACJA – 21.08.2016

Od kilku dni aplikacja jest dostępna w Google Play i jako, że przetestowałem ją osobiście, to mogę ją z czystym sumieniem polecić. Wszystko stuprocentowo działa, także na polskich numerach.

pobierz-z-google-play

źródło: Google Blog przez Phandroid