Wizja modularnego smartfonu ciągnie się już od kilku lat. Część konsumentów przestała wierzyć w istnienie takiego urządzenia, ale rynek od czasu do czasu przypominał, że idea jest aktualna. Pod koniec maja tego roku pisałem, że projekt Ara jest już w fazie testów, a jeszcze pod koniec tego roku zostanie wysłany do deweloperów. Niestety, plany Google się posypały, bowiem projekt Ara został oficjalnie porzucony.

Ten artykuł (niestety) nie będzie zbyt długi, ale za to będzie treściwy. Tak samo jak informacja, którą potwierdziło Google. Rzecznik tej firmy oficjalnie potwierdził plotki o porzuceniu projektu Ara, po trzech latach walki. Rozpoczęło się od Motoroli, pałeczkę przejął gigant z Mountain View, ale obie firmy nie podołały zadaniu. Niestety, nawet informacje od Google nie mówią nic więcej i jedyne co mi pozostało, to skomentować sytuację.

Co o tym sądzę? Szkoda, że nie wyszło. LG G5 przetarło szlaki modularnym smartfonom, Motorola Moto Z nieco ulepszyła ideę, a krążą plotki, że LG V20 również podejmie próbę rynku w postaci akceptacji modułów LG Friends. Choć patrząc po sytuacji z LG G5, wątpię, czy to dobrze. Projekt Ara, nawet opóźniony (nie po raz pierwszy), mógłby naprawdę coś zmienić, ale widać nie jest to możliwe. A w każdym razie nie w najbliższym czasie.

Poniżej zamieszczam film, który Google pokazało zaledwie 3,5 miesiąca temu. Miał on pokazać konsumentom, że projekt Ara istnieje i ma się dobrze. Jak widać – przedwcześnie.

 

źródło: VentureBeat przez PhoneArena