Aparat

Kwestię dotyczącą aparatu postanowiłem rozbić na dwie części – tą poświęconą aparatowi głównemu i tą związaną z kamerą termowizyjną. Choć ze sobą współpracują to jakby nie patrzeć wykorzystujemy je poniekąd w innych celach.

Aparat główny w CAT S60 ma 13 megapikseli, co jest raczej rzadko spotykane w tego typu smartfonach. I wreszcie jest tak, że tak zwany „toughphone” też może mieć niezłą specyfikację, także biorąc pod uwagę aparat. Ogólnie zdjęcia są bardzo dobrej jakości, mają odpowiednią szczegółowość, a kolory są bliskie tym rzeczywistym. Zdjęcia niczym nie ustępują tym, które zrobimy „normalnymi” smartfonami ze średniej, a nawet trochę wyższej półki. Aparat w miarę szybko ostrzy, ale trzeba pamiętać, że nie ma żadnej stabilizacji, więc jeśli delikatnie poruszymy telefonem podczas fotografowania to nie ma się co dziwić, że może być rozmazane. Poniżej kilka przykładowych zdjęć.

Sam używałem go na kajakach, zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć i jestem z nich zadowolony. Jestem też pewien, że jakość zdjęć zaskoczy użytkownika, który do tej pory wybierając wytrymały smartfon nie zwracał uwagi na aparat. Mnie z kolei mocno zaskoczyła jakość filmów. Te są w Full HD i 30 klatkach na sekundę, a bitrate wynosi około 20 MB/s. Jakość jak na wytrzymały smartfon jest bardzo dobra, co potwierdza poniższy film.

Smartfon ma dwie diody LED, które doświetlą scenę w nocy, ale i tak fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do mocnych stron CAT’a S60. Zdjęcie jest po prostu poprawne. Z kolei dobrze radzi sobie aparat z przodu, który ma 5 megapikseli.

Kamera termowizyjna

Znacznie ciekawsza jest kamera termowizyjna, nie tylko ze względu na to, że jest tak zwanym „killer feature” całego smartfonu, ale też z racji jej działania i możliwości jej wykorzystania. Kamera do termowizji to ta wyżej, otoczona pomarańczową ramką i stworzona we współpracy z amerykańską firmą FLIR – liderem w produkcji między innymi właśnie profesjonalnych systemów termowizyjnych. Swoje działanie opiera na pomiarze promieniowania podczerwonego. To nietypowe rozwiązanie, bo do tej pory kamerę termowizyjną można było kupić osobno (np. FLIR One) i podłączyć pod microUSB w smartfonie. CAT S60 jest pierwszym na świecie smartfonem, który ma fabrycznie, na stałe wbudowaną kamerę termowizyjną.

Do obsługi kamery wykorzystujemy dedykowaną aplikację i po jej uruchomieniu trzeba odczekać 3-4 sekundy, by kamera była gotowa do działania. W aplikacji mamy wszystkie najpotrzebniejsze opcje jak dostęp do trybów i efektów (np. wskazanie tylko najcieplejszych punktów w kadrze lub ustawienie, by ciemny kolor oznaczał wysoką temperaturę), ale w razie konieczności możemy też pobrać wspomniają wyżej aplikację FLIR Tools, gdzie między innymi poddamy zdjęcia prostej edycji. Co ciekawe, oprócz zdjęć termowizyjnych możemy też wyświetlić ten sam kadr jako normalne zdjęcie. Oba są na siebie tak jakby nałożone, ale też minimalnie przesunięte (co da się w sumie skorygować w programie). Mamy też opcje do sprawdzania temperatury w konkretnym punkcie bądź obszarze, nie tylko w aplikacji kamery, ale też na zdjęciach już po ich zrobieniu.

Zdjęcia z kamery termowizyjnej nie mają wysokiej rozdzielczości – raptem 640 x 480 pikseli, ale to nie jest istotne, bo najważniejsze w tego typu zdjęciach jest to, by pokazać obszary z różną temperaturą, a nie szczegóły przedmiotów (choć ich kontury są widoczne). Kamerą od FLIR można też rejestrować filmy w tej samej rozdzielczości co zdjęcia, przy 8,5 klatkach na sekundę. I tu jest podobnie jak w przypadku zdjęć – zobaczymy to do czego została stworzona kamera termowizyjna.

Z tego co zauważyłem, kamera ma zasięg kilkunastu metrów i całkiem szeroki zakres rozpoznwania temperatury, od minusowych np. w zamrażarce do około 150 stopni, gdy skierowałem kamerę na ognisko (choć wiadomo, że to ma sporo wyższą temperaturę). Powyżej wartości 150,3 stopnia wskaźnik ani drgnął. Czujnik wyznacza temperaturę do jednego miejsca po przecinku, więc można uznać, że jest całkiem dokładny.

No dobra, teraz najważniejsze pytanie – Do czego możemy wykorzystać kamerę termowizyjną w smartfonie? W zasadzie do wszystkiego, do czego się przyda. W moim przypadku – co zresztą widać na zdjęciach – używałem ją do sprawdzenia rozkładu temperatury na pokrywie laptopa, sprawdzenia temperatury wody w czajniku elektrycznym zaraz po zagotowaniu (wiadomo, że na idealną kawę woda musi mieć odpowiednią temperaturę), z ciekawości temperaturę halogenów, palnika w kuchence, ludzi znajdujących się w odległości kilku metrów ode mnie czy kota przechadzającego się po drugim pokoju. Patrząc jednak na bardziej profesjonalne zastosowania przede wszystkim może to być sprawdzenie temperatury silnika i jego elementów, sprawdzenie szczelności okien w domu czy ułożenia rur z zimną i ciepłą wodą.

 


SPIS TREŚCI:

  1. OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ | SPECYFIKACJA | WYGLĄD I WYKONANIE
  2. EKRAN | OPROGRAMOWANIE I FUNKCJE
  3. APARAT | KAMERA TERMOWIZYJNA
  4. WODOODPORNOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ | WYDAJNOŚĆ I MULTIMEDIA | BATERIA
  5. PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY