Lenovo na Innovation Roadshow 2016, które po raz pierwszy odbyło się właśnie wczoraj w Warszawie pokazało najlepsze nowości jakie w najbliższym czasie trafią do sprzedaży. Wśród nich było konwertowalne urządzenie 2w1 Lenovo Yoga Book, z którym pierwszy raz spotkałem się na targach IFA w Berlinie. A skoro teraz prezentacja była w Polsce to może to świadczyć tylko o jednym. Poznaliśmy ceny i czas kiedy urządzenie trafi na sklepowe półki.

Przyznam szczerze, że do Yoga Book podchodziłem bardzo sceptycznie, ale coraz bardziej się do niego przekonuje. Nie jest to co prawda urządzenie dla mnie idealne, bo dużo piszę i jednak do komfortowego pisania potrzebuję fizycznej klawiatury, ale na pewno nie jest to już „ten mały laptop bez klawiatury”, jak żartobliwie zdarzało się o nim mówić po światowej premierze. Przy drugim spotkaniu doceniłem możliwości dużej płyty dotykowej i rysika, a także fakt, że biorąc pod uwagę niewielką wagę (690 g) i grubość to cholernie mobilne urządzenie, które może działać na baterii cały dzień. Ale na głębsze testy jeszcze przyjdzie czas.

Wracając do ceny. Tu muszę napisać, że liczyłem na mniej i wygląda na to, że Lenovo dołączyło jednak coś co nazwać można „podatkiem od innowacji”. Jak dowiedziałem się od jednego z pracowników Lenovo, w pierwszej kolejności na polski rynek trafią dwie wersje Lenovo Yoga Book, obie z modułem LTE, a tak naprawdę jedyną różnicą będzie system operacyjny. Nie oznacza to jednak, że wersji bez LTE nie będzie. Ta może się pojawić, ale dopiero w drugiej kolejniości. Yoga Book z Androidem wyceniono na 2899 złotych, a za Windowsa 10 Pro przyjdzie nam dopłacić 300 złotych, bo cenę tej wersji ustalono na 3199 złotych. Kiedy się pojawią? Mówi się, że połowa października, więc całkiem szybko.

Dużo? Według mnie tak, bo trzeba zwrócić uwagę na to, że pod obudową nie ma wcale takiej mocnej (co nie oznacza, że niewystarczającej) jednostki jaką jest czterordzeniowy Intel Atom x5-Z8550 (do 2,4 GHz). Dochodzi do tego 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, co spotkać można w urządzeniach nawet dwukrotnie tańszych. Ekran z kolei ma 10,1-calową przekątną, jest wykonany w technologii IPS i ma rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli. Różnica między obiema wersjami będzie widoczna też w długości czasu pracy na baterii. W przypadku w wersji z Windowsem będzie to około 13 godzin, a na Androidzie popracujemy o dwie godziny dłużej (mimo tej samej baterii Li-Po 8500 mAh).

To jak, planujecie zakup Lenovo Yoga Book?