W ostatnim czasie pojawiły się dwa nowe komunikatory od Google – Duo i Allo. Wiele osób (w tym ja) toczyło dywagacje po co właściwie Google chce trzech komunikatorów, bo jak zapewne pamiętacie, jest jeszcze Hangouts. Okazuje się, że Google Duo tak właściwie wygryzie Hangouts, które dotychczas było obligatoryjnie zainstalowane na praktycznie każdym urządzeniu z Androidem. Czy to dobrze? Przemyślmy to na spokojnie.

Po stosunkowo długich rozważaniach dochodzę do wniosku, że ten krok jest dobry. Mimo wszystko. Dlaczego? Po pierwsze, nikt kogo znam na poważnie nie korzysta Hangouts, a więc po co go instalować. Ot, wyrzucimy zbędny bajer, który można łatwo zastąpić lub doinstalować jeśli ktoś go potrzebuje, a nie przeszkadza innym. Po drugie, Duo ma większe szanse na przebicie, jeżeli zostanie zainstalowane fabrycznie. Wiecie, taki androidowy FaceTime. Jeżeli każdy będzie miał Duo na telefonie, jest szansa, że zaczniemy w ten sposób komunikować się ze znajomymi. Nowa aplikacja, każdy się jej przyjrzy, a nuż się przyzwyczai. Ale z drugiej strony, skoro Hangoutsy osiągnęły pewien pułap popularności, to czy jest szansa, że Duo powiedzie się lepiej? Dlaczego Google uważa, że jest lepszy? Nie wiem, ale myślę, że chodzi tutaj o jego minimalizm. Włączam, klikam, dzwonię, rozmawiam. Kropka. Bez żadnych kont, maili, czatów i nie wiadomo jeszcze czego. Bez czatów, grup i obsługi wiadomości SMS, które zbędnie mącą w głowie.

Duo na Androidzie oraz iOS
Duo na Androidzie oraz iOS / fot. Google Blog

 

Z drugiej strony, aplikacja Hangouts jakiś ruch ma. Czy jest sens odzwyczajać obecnych (i tak stosunkowo nielicznych) użytkowników danej aplikacji, aby przyzwyczaić ich do innej? Chyba tak, bo Duo jest kreowane na łatwy i szybki komunikator video-only. Ale z drugiej strony, tak samo można było wykreować Hangouts. Okroić go z funkcji, albo po prostu schować je na drugi plan. Wpływu jednak na to nie mamy. Cóż, stało się. Hangouts przestanie być preinstalowane na urządzeniach z Androidem i zostanie zastąpione przez Duo. Oby to był dobry krok, Google.

źródło: Google DuoPhoneArena przez Android Authority