Technologia zmienia się w błyskawicznym tempie, co nie trudno jest zauważyć. W przypadku procesorów wygląda to tak, że przynajmniej raz do roku dany producent pokazuje nowy układ lub serię układów i dotyczy to każdych urządzeń, nie tylko tych określanych jako mobilne. Intel ma swoją 7. generację (a na IFA zapowiedział już ósmą), Samsung szaleje ze swoim Exynosem, a Huawei z Kirinem. Dzisiaj pojawił się ten ostatni – Kirin 960, który obecnie jest najlepszych procesorem wśród androidowców.

Huawei wreszcie pokazał coś naprawdę mocnego, coś co nie tylko ma dużo rdzeni, ale w końcu może się pochwalić bardzo wydajnym i nowoczesnym procesorem graficznym. Mnie w poprzednich układach nie brakowało mocy, ale można było spotkać opinie i niekiedy można było nawet zauważyć, że Kiriny trochę były w tyle pod względem wydajności graficznej. Zawsze Exynos czy układ od Apple radziły sobie lepiej. Teraz jednak się to zmienia, bo w układzie Kirin 960 jest zupełnie nowy ARM Mali-G71 MP8, który jest dysponuje dwukrotnie wyższą wydajnością niż procesor graficzny w poprzednim Kirinie, takim jaki jest w Huawei P9. Wzrost jest więc konkretny, na tyle konkretny, że Kirin 960 w teście angażującym wszystkie rdzenie prześcignął pozostałe nowe układy jak Apple A10, Exynos 8890 czy Snapdragon 821. W teście na jednym rdzeniu był zaraz za układem, który siedzi w iPhonie 7.

Warto też wspomnieć, że grafika to nie jedyna zmiana. Nowy Kirin ma wsparcie dla najszybszych pamięci LPDDR4, cholernie szybkich pamięci w technologii UFS 2.1 i obsługuje LTE Cat. 12 i 13. Mówi się, że Kirin 960 będzie napędzał nadchodzącego „giganta” od Huawei, czyli Huawei Mate 9. Premiera już na początku listopada.

Jeśli kogoś intereują dane techniczne nowego układu HiSilicon Kirin 960, to wszystkie macie poniżej.

  • 16 nm proces technologiczny FinFET (TSMC)
  • Łącznie 8 rdzeni – 4 rdzenie Cortex-A53 (1,8 GHz) i 4 rdzenie Cortex-A73 (maks. 2,8 GHz)
  • Procesor graficzny ARM Mali-G71 MP8
  • Obsługa LTE Cat. 12 i Cat 13 (pobieranie do 600 Mb/s, wysyłanie do 300 Mb/s)
  • Wsparcie dla pamięci UFS 2.1 i pamięci RAM LPDDR4

źródło: playfuldroid