Z aktualizowaniem smartfonów Samsunga bywa różnie. Czasami jest tak, że Polacy dostają aktualizację jako pierwsi na świecie, a innym razem są całkowicie pomijani albo aktualizacja pojawia się ze sporym opóźnieniem. Ale prawda jest taka, że nie radzi sobie wcale gorzej niż konkurencja. Samsung Galaxy S7 (także w wersji edge) odniósł taki sukces, że trudno byłoby go „spalić” na płaszczyźnie systemowej, więc można było przypuszczać, że to on stoi jako pierwszy w kolejce do aktualizacji. Mamy początek listopada i Samsung przygotował Galaxy Beta Programme – testy Nougata dla obydwu flagowców. 

Testy są prowadzone zarówno na wersji ze Snapdragonem (tej w Stanach Zjednoczonych) oraz Exynosem. W tym drugim przypadku priorytet w udziale w testach beta ma Wielka Brytania, ale próbować może każdy. Testy zapowiedziane są dla Samsunga Galaxy S7 i Galaxy S7 edge, które pochodzą z oficjalnej, wolnej dystrybucji. Oznacza to, że sztuki zakupione u operatora się nie załapią, podobnie jak limitowane edycje takie jak Olimpic Edition czy Injustice Edition, o której kiedyś pisaliśmy.

Galaxy Beta Program na S7 edge / fot. GSMArena
Galaxy Beta Program na S7 edge / fot. GSMArena

 

Mam jeszcze drobne spostrzeżenie o samej nazwie programu. Na powyższych screenach aplikacja nazywa się Galaxy Beta Program, a na screenie poniżej Galaxy Beta Programme. Skąd ta różnica? Przyczyna jest całkiem prosta. To po prostu różnice językowe, gdzie krótsza nazwa jest poprawna dla Amerykanów, a dłuższa dla Brytyjczyków, więc nie ma mowy o podrabianiu. Wracając jednak do tematu – beta testy Nougata dla Galaxy S7 i Galaxy S7 edge są pewne i rozpoczną się już 9. listopada, co potwierdza poniższa grafika.

galaxy-beta-faq
FAQ Samsunga dotyczące Galaxy Beta Program / fot. SamMobile

 

Co możemy wyczytać z tego, co zamieściłem powyżej? Po pierwsze, testy będą trwały od 9. listopada do prawdopodobnie „połowy grudnia”, więc oficjalna aktualizacja powinna pojawić się jeszcze w tym roku. Po drugie, zamieszczona jest krótka instrukcja, jak wziąć udział w testach. Wystarczy z Galaxy Apps pobrać Galaxy Beta Program i zarejestrować się. Niestety, osoby do testów są selekcjonowani, co oznacza, że nie każdy otrzyma możliwość instalacji przedpremierowego Nougata. No cóż, LG G5 zapowiedział testy już w sierpniu, dotyczyły tylko Korei Południowej i nadal czekamy (aktualizacja ma być w listopadzie), więc w tym aspekcie Samsung ma szansę zrobić to lepiej. Istotne jest to, że im więcej testerów i im dłuższe testy, tym bardziej dopracowany system. Szczególnie, że aktualizacja na pewno się pojawi.

źródło: XDA przez GSMArena; SamMobile