Są powerbanki i są szybsze powerbanki. Niektóre wystarczą na kilka ładowań, a inne będą w stanie dać nam niewielki strzał energii, tak żeby tylko podładować telefon w kryzysowej sytuacji. Nowy powerbank ADATA A10050QC łączy w zasadzie wszystkie najlepsze cechy takiego urządzenia, bo jest pojemny i może bardzo szybko naładować urządzenia. 

Może mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale rynek powerbanków też rozwija się w bardzo szybkim tempie. W sumie do tej pory się nad tym nie zastanawiałem, ale trochę się zmieniło na przestrzeni kilku ostatnich lat. Nie będę się bardzo rozczulał nad tematem, bo gdybym miał zacząć od początku to musiałbym najpierw opisać akumulatory nikolowo-kadmowe, takie jak jeszcze używa się chociażby w aparatach cyfrowych. Ale to temat na osobny artykuł. Skupiając się pokrótce na typowych powerbankach, można zuważyć pewną zależność, najpierw były niewielkie powerbanki, takie „na jeden raz”, potem ich pojemność się zwiększała (co sprawiało też, że stawały się większe i cięższe), pojawiły się też takie z możliwością ładowania dwóch urządzeń w jednym czasie, a od niedawna nowością jest szybkie ładowanie.

ADATA A10050QC to powerbank o całkiem sensownej pojemności, bo ma 10500 mAh, a całość zamknięto w obudowie z galwanizowanego aluminium. Ma wbudowane dwa porty – jeden, klasyczne USB, a drugi, już nowsze USB Type C, przez co w jednym czasie możemy ładować dwa urządzenia, przykładowo smartfon i tablet. Najważniejszą informacją jest jednak to, że powerbank ADATA wspiera Quick Charge 3.0 od Qualcomma, więc ładuje baterię tak szybko, jakbyśmy podpięli telefon do zwykłej, sieciowej ładowarki z tą technologią. Według informacji jakie przekazuje producent, powerbank jest w stanie naładować akumulator o jakieś 40% szybciej niż tradycyjne powerbanki bez QC 3.0.

ADATA A10050QC / fot. ADATA
ADATA A10050QC / fot. ADATA

 

Powerbank ma wskaźnik naładowania, włącznik i wejście w postaci microUSB, a także oferuje maksymalną moc 23W. Co ciekawe, obsługuje technologię INOV, która automatycznie kontroluje napięcie na wyjściu w zakresie 5 do 12V tak, by nie zniszczyć akumulatora w urządzeniu. Powerbank swoje jednak waży, bo prawie 250 gramów, a jego cena detaliczna została ustalona na poziomie 139 złotych. W sprzedaży jeszcze w tym miesiąciu, pewnie jakoś przed Świętami.

źródło: informacja prasowa